Dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat)

Pierwsze kroki w nawiązywaniu relacji społecznych oraz częstsze przebywania w środowiskach, w których słyszenie może być trudniejsze, wymaga dobrego wsparcia słuchu. Na tym etapie rozwoju Twoje dziecko będzie także rozwijać słownictwo i wszelkie umiejętności, aby być gotowym na pójście do szkoły.

Nawiązywanie kontaktu i szukanie odpowiedzi

„Dlaczego? Dlaczego?” od rana do nocy. To pytanie wskazuje na rosnącą pewność siebie, autoekspresję i przede wszystkim autokontrolę. Dziecko chce robić więcej i jest w stanie – z Twoją pomocą.

Dziecko w wieku przedszkolnym stale pogłębia swoją umiejętność mówienia i chce z niej korzystać, rozmawiać o wszystkim – ale jednocześnie słucha także innych z zainteresowaniem i zawiera pierwsze przyjaźnie. Pomóż dziecku uczestniczyć we wszystkim, w czym chce uczestniczyć i rozwijać dalsze umiejętności. Umożliwiaj mu pełne korzystanie z aparatów słuchowych, umacniaj potrzebę skutecznej komunikacji poprzez przydzielanie mu odpowiednich dla jego wieku obowiązków.

Zamiast zabawy obok, zabawa wspólna

W tej fazie rozwoju dzieci zaczynają zawierać przyjaźnie i bawić się wspólnie z przyjaciółmi. Zaczynają także porównywać siebie i swoje umiejętności z umiejętnościami innych.

Dzieci bawią się w przedszkolu, podczas spotkań wielu dzieci w domach czy na placach zabaw - są to środowiska bardziej złożone i głośniejsze niż domowe zacisze. Hałas otoczenia i rozmowy innych dzieci są często wyzwaniem dla dzieci niedosłyszących. W przypadku niektórych dzieci z ubytkiem słuchu, hałas i opóźnienie rozwoju mowy mogą powodować problemy w sferze zachowań, takie jak napady złości czy agresji, ponieważ nie są w stanie komunikować się, co powoduje frustrację. Noszenie aparatów słuchowych odróżniających mowę od hałasu, takich jak aparaty typu Sensei dla dzieci, pomaga im w nawiązywaniu więzi z innymi. Dlaczego? Ponieważ będą w stanie śledzić co się wokół nich dzieje, także w tym uczestniczyć.

Ja, inni i reszta świata

Dzieci w wieku przedszkolnym często wierzą we własne możliwości. Potrafią wykonywać zadania, rozwijają umiejętności językowe, będąc w stanie zadawać pytania i wyjaśniać niemal wszystko wokół nich. Dziecko wykazuje inicjatywę, stara się być niezależne i jest coraz bardziej świadome otaczającego je świata.

Jeśli nie doświadczają go w pełni z powodu ubytku słuchu, istnieje ryzyko, że zatrzymają się na wcześniejszym etapie rozwoju i będą zachowywać się inaczej niż ich słyszący rówieśnicy. Istnieje także zagrożenie, że dzieci z ubytkiem słuchu są nadmiernie chronione przed wyzwaniami czy porażkami. Dla ich prawidłowego rozwoju niezwykle ważne jest umożliwienie im dostępu do bezpiecznych środowisk poza domem, gdzie mogą zdobywać doświadczenia, których potrzebują.

Dowiedz się więcej o wychowaniu dziecka z ubytkiem słuchu

Daj dziecku dodatkowe możliwości

Spraw, aby dziecko było odpowiedzialne za dbanie o swoje aparaty słuchowe
W wieku czterech lat dzieci posiadają już zdolności motoryczne umożliwiające obchodzenie się małymi przedmiotami. Pozwól dziecku wymieniać baterie aparatów słuchowych i samemu je zakładać i zdejmować.

Naucz dziecko dbać o swoje interesy
Wyjaśnij, czym jest środowisko sprzyjające słyszeniu. Dziecko będzie w stanie samo powiedzieć, jakie są jego potrzeby. Daj dziecku wymagane wskazówki ułatwiające komunikację. Możesz je także przekazać personelowi przedszkola.

Two boys in class

Kolejny etap: Dzieci w wieku szkolnym (6-12)

Dorastając dzieci z ubytkiem słuchu stają przed kolejnymi wyzwaniami na różnych etapach swojego życie, od niemowlęctwa, poprzez wiek szkolny po okres nastoletni. Rozwój i nauka dzieci przebiega w różny sposób na przestrzeni czasu, potrzeby dzieci wymagają stałej oceny. Wszystko to, czego dziecko się nauczyło wpływa na nowe zachowania. Obserwuj dziecko, aby zapewnić mu właściwe wsparcie!

Gdy dzieci rozpoczynają szkołę, zaczyna się czas ekscytujących przygód. Jednak dla wszystkich dzieci szkoła jest również miejscem, które wymaga włożenia wiele wysiłku, aby usłyszeć, zrozumieć i działać zgodnie z tym, co zostało powiedziane w sali lekcyjnej. Przygotuj się na nowy, fascynujący ale i wymagający etap w życiu Twojego dziecka.

Dowiedz się więcej

  • Dlaczego słuch dziecka jest tak ważny?

    Dziecko wykorzystuje słuch, aby uczyć się mówić, czytać i pisać oraz rozwijać umiejętności społeczne.

  • Wychowywanie dziecka z ubytkiem słuchu.

    Jak wyważyć ochronę twojego dziecka i jego samodzielność, aby mogło w pełni cieszyć się życiem.

  • Nastolatki i dorośli (12+)

    Rozwiązania dla nastolatków i osób młodych oraz informacje o tym, jak rodzice mogą im pomóc będąc dobrym mentorem.

  • Aparaty słuchowe Oticon dla dzieci

    Dowiedz się więcej na temat rozwiązań w dziedzinie protetyki słuchu dla dzieci ze średnim, znacznym i głębokim ubytkiem słuchu.