Jak czyscić uszy... 

... i dlaczego nie należy używać patyczków kosmetycznych

Lubimy czuć, że nasze uszy są czyste, a także wiele osób lubi samą czynność czyszczenia uszu. Ale czy wiesz, że właściwie uszu w ogóle nie trzeba czyścić?

Używasz patyczków kosmetycznych?

A może nazywasz je pałeczkami kosmetycznymi lub patyczkami do uszu? Oto nasza rada, pod którą mogliby się podpisać eksperci na całym świecie:

CZYM PRĘDZEJ PRZESTAŃ UŻYWAĆ PATYCZKÓW KOSMETYCZNYCH!

Czyszczenie uszu patyczkami kosmetycznymi to naprawdę bardzo zły pomysł. Wkładanie czegokolwiek do ucha może powodować wpychanie woskowiny i różnych zanieczyszczeń w głąb przewodu słuchowego, a przez to dźwięk może nie docierać do błony bębenkowej.

To jednak nie jedyny problem.

Woskowina jest produkowana w przewodzie słuchowych zewnętrznym i stamtąd w naturalny sposób wydalana na zewnątrz. Ale jeśli wpychasz ją do środka, może znaleźć się głębiej niż powinna. W ten sposób wraz z woskowiną do dalszych partii ucha, gdzie skóra jest bardzo cienka i delikatna, mogą dostać się bakterie. A patyczki kosmetyczne, choć wydają się miękkie, uszkadzają wrażliwą skórę w głębi przewodu słuchowego.

Poza tym ryzykujesz uszkodzenie błony bębenkowej.

Jak w takim razie jak usuwać woskowinę?

Nie ma takiej potrzeby. Woskowina sama w naturalny sposób przesuwa się na zewnątrz. Jednym z jej głównych zadań jest wyłapywanie ciał obcych, które następnie wraz z nią są "wyrzucane" z przewodu słuchowego. To ważny element procesu samoczyszczenia ucha. Ten mechanizm działa trochę na zasadzie pasa transmisyjnego.

  • Naskórek w przewodzie słuchowym przemieszcza się w kierunku otworu słuchowego zewnętrznego, co umożliwia przesuwanie się woskowiny, złuszczającego się naskórka i ewentualnie innych drobnych zanieczyszczeń, które zatrzymały się w woskowinie.

  • Przeżuwanie i ziewanie pomaga naturalnie wypychać woskowinę na zewnątrz przewodu słuchowego.

  • Zwykle nasze uszy wytwarzają taką ilość woskowiny, jaka jest im potrzebna.
  • Wskazówki dla majsterkowiczów

  • Nie wkładaj niczego do uszu. Wystarczy regularnie myć uszy, tak jak myjemy całe ciało.

  • Ta część woskowiny, która przemieściła się z naskórkiem na zewnątrz przewodu słuchowego, jest usuwana podczas codziennego mycia uszu.

  • Skontaktuj się z lekarzem, jeżeli sądzisz, że masz w uchu korek woskowinowy.

  • Poradź się farmaceuty, protetyka słuchu lub lekarza internisty, jeżeli uważasz, że Twoje uszy wymagają czyszczenia.

Czy nie wolno w ogóle używać patyczków kosmetycznych?

Wkładając cokolwiek do ucha, ryzykujesz, że wepchniesz woskowinę głębiej. Woskowina jest produkowana w przewodzie słuchowym, ale  tylko w jednej trzeciej jego zewnętrznej długości. Czyszczenie uszu patyczkami często prowadzi do wepchnięcia woskowiny głębiej, niekiedy jest powodem powstania stanów zapalnych, a nawet mechanicznego uszkodzenia błony bębenkowej i ucha środkowego. Wepchnięcie woskowiny głębiej uniemożliwia naturalny proces czyszczenia - to bardzo niebezpieczne. 

  • Ryzykujesz, że woskowina zostanie wepchnięta poza "pas transmisyjny" - utworzony przez przemieszczający się w kierunku otworu słuchowego naskórek, który ma przesuwać woskowinę na zewnątrz - i utknie tam. 
  • Patyczki kosmetyczne mogą uszkodzić skórę przewodu słuchowego, zwłaszcza na dalszych odcinkach, gdzie jest delikatniejsza, narażając ucho na infekcje bakteryjne.   
  • Wepchnięcie woskowiny głębiej może spowodować zablokowanie przewodu słuchowego, co prowadzi do ubytku słuchu. Używając patyczków możesz także przedziurawić błonę bębenkową. 

Ale ja chcę mieć czyste uszy, bez woskowiny!

Niestety, woskowina jest ważna. Nasze przewody słuchowe są stworzone tak, żeby produkować woskowinę. To proces fizjologiczny, zupełnie naturalny, całkowicie normalny i potrzebny. Woskowina pełni kilka funkcji. 

  • Zatrzymuje ciała obce, w tym bakterie i grzyby wywołujące infekcje przewodu słuchowego i błony bębenkowej.  
  • Zatrzymuje włosy, naskórek i kurz, które wraz z nią są usuwane z ucha.
  • Pomaga zapobiegać infekcjom uszu wywoływanym przez grzyby i drobnoustroje, ponieważ ma odczyn kwasny*.
  • Nawilża przewód słuchowy, pomagając zapobiegać swędzeniu uszu.

 

*Hanger, 1992

Zgoda, potrzebujemy woskowiny. Ale czy może być jej za dużo?

Czasami uszy produkują za dużo woskowiny:

  • W uszach osób używających aparatów słuchowych lub korzystających ze słuchawek może gromadzić się nadmiar woskowiny, ponieważ urządzenia blokują uszy, co utrudnia naturalne przesuwanie się woskowiny.
  • W przypadku niektórych osób uszy wytwarzają więcej woskowiny niż średnia - to może być kwestia genów*.
  • Jeżeli uszy są podrażnione, ponieważ wkładałeś do nich coś, żeby je wyczyścić, przywrócenie równowagi w poziomie produkcji woskowiny może chwilę potrwać.

 *Hanger, 1992

Jeżeli czujesz, że Twoje uszy produkują za dużo woskowiny lub czujesz, że są zatkane, powinieneś skonsultować się z lekarzem, protetykiem słuchu lub farmaceutą.

Znajdź najbliższy gabinet protetyki słuchu

  • Jak dobrze słyszysz? 

    Pomysl o codziennych sytuacjach. Jak na Ciebie wpływają? Ten krótki kwestionariusz może pomóc Ci dowiedzieć się więcej o twoim słuchu i  podpowiedzieć, czy powienienes zgłosić się na profesjonalne badanie słuchu . Zacznij test.

  • Chroń swój słuch

    Niedosłuch spowodowany hałasem to jedyny rodzaj niedosłuchu, któremu możemy zapobiegać.  Dowiedz się jak hałas może uszkodzić słuch i jak można tego unikać.

  • Co mogę zrobić by lepiej słyszeć?

    Jeżeli słyszenie przysparza Ci pewnych trudności, warto zgłosić się do protetyka słuchu na badanie. Konsultacja nie trwa długa i jest zupełnie bezbolesna. Dowiedz się jak przebiega wizyta w gabinecie audioprotetycznym.

  • Znajdź protetyka słuchu

    Protetyk sułchu zbada Twój słuch i doradzi odpowiednie postępowanie.