Jak działają aparaty słuchowe?

Czas czytania: 2,5 min.
13.03.20

Czy wiesz, że pierwsze aparaty słuchowe powstały już w XIII wieku1? Naprawdę! Setki lat temu osoby z ubytkiem słuchu używały wydrążonych rogów zwierząt (krów i baranów), aby skupiać dźwięk i kierować go do przewodów słuchowych.

 

W XVIII wieku wynaleziono i skomercjalizowano trąbkę do ucha, która wyglądała dokładnie tak, jak wskazuje jej nazwa. Na szczęście zrobiliśmy ogromne postępy od czasu używania urządzeń z blachy w kształcie trąbki do wspomagania słuchu.

Współczesne aparaty słuchowe są niewielkie i dyskretne, a jednocześnie wyposażone w najbardziej zaawansowaną technikę. Technika ta pozwala ludziom żyć pełnią życia, co stanowi naszą misję w Oticon.

Jeśli nosisz aparaty słuchowe, możesz się zastanawiać, jak te nowoczesne, cyfrowe urządzenia są w stanie nie tylko poprawiać jakość dźwięku, ale i jakość życia. Innymi słowy, jak one działają?

Wnętrze aparatu słuchowego

Wszystkie rodzaje aparatów słuchowych zawierają pięć podstawowych elementów: mikrofon, wzmacniacz, słuchawkę, baterię i czip komputerowy.

Mikrofony odbierają dźwięki, te są następnie analizowane przez czip komputerowy, który przetwarza je i przesyła do wzmacniacza.

Wzmacniacz zwiększa głośność i przesyła dźwięki do ucha wewnętrznego. Wzmocniony sygnał z aparatu przechodzi przez dźwiękowód do indywidualnej wkładki dopasowanej do Twojego ucha lub przez bardzo cienki przewód do słuchawki umieszczanej w przewodzie słuchowym.

W uchu wewnętrznym dźwięki są przetwarzane na impulsy elektryczne. Impulsy są odbierane przez mózg, który je przetwarza. W ten sposób aparaty słuchowe pomagają mózgowi nadawać znaczenie dźwiękom.

blog-post-exploded-view

Aparaty słuchowe dopasowane do Twoich potrzeb

Współczesne cyfrowe aparaty słuchowe w inteligentny sposób analizują odbierane dźwięki, filtrują je i wzmacniają te, które są istotne. Wszystko to zależy od sposobu zaprogramowania aparatów – dane typy i stopnie ubytku słuchu wymagają indywidualnych ustawień. Twój protetyk słuchu zaprogramuje aparaty słuchowe odpowiednio do rodzaju Twojego ubytku słuchu.

Przykładowo niektóre osoby mogą mieć trudności z odbieraniem niskotonowych dźwięków, a inne z wysokotonowymi dźwiękami. Aparaty słuchowe wzmacniają więc wybrane dźwięki, tak aby poprawić słyszalność mowy, a nie wiertarki pracującej w tle. Aparaty słuchowe są również w stanie subtelnie dostosowywać się do różnych środowisk, w końcu rozmowa przy obiedzie a wizyta w sali koncertowej to zupełnie różne doświadczenia. Z odpowiednim aparatem słuchowym będziesz mógł czerpać przyjemność z każdego z nich.

 

Firma zbudowana na trosce

Chociaż aparaty słuchowe rozwinęły się z prostych przyrządów do zaawansowanych technicznie urządzeń, nasza misja w Oticon pozostała niezmienna od założenia firmy ponad 100 lat temu: pomagać ludziom z ubytkiem słuchu
w pełni cieszyć się życiem.

Oticon to firma zbudowana na trosce i to dla nas zaszczyt móc zmieniać życie ludzi na lepsze.
Kto wie, może teraz pomożemy Tobie lub Twoim bliskim?

 

1 https://www.healthyhearing.com/report/47717-Digital-hearing-aid-history