JAK

Dbać o aparaty słuchowe

Aparaty słuchowe pomagają w codziennym życiu i możemy mieć pewność, że będą nam służyć latami, tak długo - jak długo będziemy o nie prawidłowo dbać. 

Aby aparaty słuchowe działały prawidłowo jak najdłużej zastosuj kilka prostych wskazówek.

Jaka jest żywotność aparatów słuchowych? 

Dowiedz się więcej tutaj

Unikaj wilgoci, wstrząsów i upadków

Małe elementy wewnątrz aparatów słuchowych są trwałe, ale żadna elektronika nie jest niezniszczalna. By uniknąć uszkodzeń aparatów słuchowych podczas upadków, gdy trzymasz je nad miękką powierzchnią, gdy trzymasz je w rękach, a nie nad twardą podłogą w łazience. A gdy nie zakładasz aparatów słuchowych, trzymaj je w pudełku lub w osuszaczu.

Dbanie o aparaty słuchowe w lato

Podczas lata więcej się pocimy, może to prowadzić do zwiększenia wilgoci wewnątrz aparatu słuchowego. Ważne jest więc częstsze sprawdzanie komory baterii i osuszanie aparatu.

Gdy zdejmujesz aparaty słuchowe, pamiętaj by nie zostawiać ich w miejscu, gdzie bezpośrednio świeci słońce, szczególnie w nagrzanym samochodzie - plastikowe elementy aparatu słuchowego mogą się stopić podczas dużego upału.

Bądź ostrożny na plaży

Blisko morza, aparaty słuchowe są narażone na działanie słonej wody, piasku i kremu do opalania. Słona woda może pozostawić kryształki soli wewnątrz aparatów słuchowych, piasek może spowodować blokadę portu wewnątrz mikrofonu a krem do opalania może zawierać substancje, które mogą uszkodzić plastikowe elementy aparatu słuchowego. .

Unikaj dotykania aparatów słuchowych, gdy masz ręce w piasku. Zdejmuj aparaty słuchowe, gdy chcesz użyć krem do opalania i trzymaj je z daleka od słonej wody.

Sprawdzaj substancje chemiczne w kosmetykach

Aparaty słuchowe mogą być uszkodzone przez substancje chemiczne zawarte w niektórych produktach takich jak lakier do włosów, perfumy, balsam po goleniu, krem do opalania, środki odstraszające owady oraz krople do uszu.

Zawsze zdejmuj aparaty słuchowe przed zastosowaniem takich produktów i odczekaj, aż kosmetyk wyschnie. Pamiętaj, by wytrzeć ręce przed założeniem aparatów słuchowych. A kiedy trzeba wyczyścić aparaty słuchowe, nigdy nie używaj żadnych płynów, ani rozpuszczalników.

Dowiedz się więcej, jak bezpiecznie czyścić aparaty słuchowe

Wpływ zimna na baterie

Zima to niekorzystny czas dla baterii w aparatach słuchowych. Niskie temperatury mogą powodować zmniejszoną efektywność działania aparatów słuchowych i krótszy czas działania baterii. Dobrze jest, gdy baterie znajdują się w temperaturze pokojowej, a jeżeli musimy wyjść na mróz, najlepiej przechowywać je w kieszeni, by pozostały w cieple.  

Nagła zmiana temperatury z niskiej na zewnątrz do wysokiej wewnątrz pomieszczenia może spowodować powstanie wilgoci wewnątrz aparatów słuchowych. Możliwe więc, że trzeba będzie otworzyć komorę baterii i umieścić aparaty słuchowe w osuszaczu na noc.

Zapoznaj się ze wskazówkami na zimny Nowy Rok

Uważaj na wodę

Aparaty słuchowe są zaprojektowane do codziennego użytku, włączając w to takie sytuacje jak deszczowa pogoda czy pocenie. Ponieważ elementy są pokryte nano-powłoką, aparaty słuchowe Oticon spełniają normę IP68, oznacza to, że wytrzymają zanurzenie do 1,5 metra do 30 minut.

Jednak, gdy wilgoć dostanie się do wewnątrz do baterii, może to spowodować chwilową usterkę. Jeżeli zdarzy się, że aparaty słuchowe zawilgotnieją, należy pamiętać by na noc otworzyć komorę baterii, lub umieścić je w osuszaczu.

Jaki jest średni czas użytkowania aparatów słuchowych?

Gdy zainwestujemy w wysokiej jakości aparaty słuchowe, ich średnia żywotność wyniesie od pięciu do siedmiu lat. Gdy o nie dbamy, konserwujemy, często nie ma potrzeby wymiany aparatów słuchowych. 

Jednak to średni czas i oczywiście zależy on od danego modelu aparatu słuchowego. Trwałość aparatów wewnątrzusznych zazwyczaj wynosi około pięciu lat, a w przypadku aparatów zausznych czas ten wynosi między pięć a siedem lat.

Jedno jest pewne: odpowiednie dbanie o aparaty słuchowe może wydłużyć ich trwałość.