Odzyskać słuch: czy to możliwe?

Czas czytania: 3.5 min
04.05.22

Czy da się odzyskać słuch?

Ubytek słuchu to dolegliwość zdrowotna, która ma wpływ na życie tysięcy ludzi na całym świecie. Nic więc dziwnego, że jest tak wiele pytań dotyczących możliwości odzyskania słuchu. A często nie jest to tak proste, jak zażycie pigułki czy zastosowanie konkretnego leczenia. W tym poście na blogu oddzielimy fakty od fikcji i wyjaśnimy, czy można odzyskać słuch.

Czy któryś z rodzaju niedosłuchu jest odwracalny?

Najczęściej występującym ubytkiem słuchu jest niedosłuch odbiorczy. Wynika on z uszkodzenia delikatnych komórek
w uchu wewnętrznym lub włókien nerwu słuchowego, najczęściej za przyczyną naturalnego procesu starzenia się lub ekspozycji na głośne dźwięki. Ten rodzaj niedosłuchu jest trwały, nieodwracalny. Oznacza to, że w większości przypadków niedosłuch jest nieodwracalny. Ale na pewno trzeba się nim zająć – im szybciej, tym lepiej.

Niedosłuch przewodzeniowy to najczęściej spotykany rodzaj niedosłuchu. Związany jest ze zmianami w uchu środkowym oraz zewnętrznym, które utrudniają przenoszenie dźwięków do ucha wewnętrznego. Ten rodzaj niedosłuchu może być i trwały, jak też i czasowy, może okazać się odwracalnym.

Protetyk słuchu pomoże i zdiagnozuje, jaka jest przyczyna Twojego ubytku słuchu, omówi z Tobą dalsze postępowanie. A jeżeli masz wątpliwości, czy masz ubytek słuchu zacznij od wykonania darmowego testu słuchu online. To szybka i prosta metoda, żeby dowiedzieć się więcej o swoim słuchu.

reversing-a-hearing-loss-1-1200x628

Medycyna a ubytek słuchu

Pomimo, że każdy zabieg czy operacja to stresująca sytuacja i wiąże się to z pewnym ryzykiem, wiele osób posiadających ubytek słuchu chętnie decyduje się na zabieg, dzięki któremu część słuchu zostaje przywrócona.
Jakie są możliwości?

  • Implant ślimakowy

Pewnie już gdzieś słyszałeś o tym rozwiązaniu. Implanty ślimakowe przesyłają impuls elektryczny wprost do nerwu słuchowego, a mózg nadaje znaczenia odebranym dźwiękom.

Brzmi to świetne, ale należy pamiętać, że ta procedura wymaga ingerencji w ludzkie ciało (jest to zabieg chirurgiczny)
i mimo że jest powszechnie znana, jest zarezerwowana dla niewielkiej liczby osób. Kwalifikacja do takiego zabiegu wymaga spełnienia szeregu kryteriów – jednym z nich jest wcześniejsze używanie aparatów słuchowych bez korzyści dla pacjenta. 

  • Stapedektomia

Zabieg ten jest najczęściej stosowany w leczeniu otosklerozy. A otoskleroza to choroba kosteczek ucha wewnętrznego, która stopniowo prowadzi do głębokiego niedosłuchu. Podczas stapedektomii wszczepia się protezę umożliwiającą przesyłanie dźwięków do ucha wewnętrznego. 

  • Drenaż ucha

Zabieg ten polega na założeniu drenów do jamy bębenkowej. Drenaż przeprowadza się przez błonę bębenkową w celu umożliwienia przepływu patologicznego płynu znajdującego się w uchu środkowym. Najczęściej tego typu zabieg przeprowadza się, kiedy pacjent choruje na nawracające zapalenie ucha środkowego lub długotrwałe stany zapalne.

Czy współczesna medycyna pozwala na całkowite wyleczenie niedosłuchu?

Wyobraź sobie, że istnieje magiczna tabletka, która leczy wszystko to, co Ci dolega? Jednak to nie ten etap, nie ma remedium na ubytek słuchu, ale jest kilka interesujących farmaceutyków.

Jedno z badań naukowych dowiodło, że ukwiały mogą być w stanie odbudować uszkodzone komórki rzęsate ucha wewnętrznego u myszy. A inne badanie wykazało podobieństwa między komórkami w jelitach a komórkami ślimakaii. Również niektóre ubytki słuchu, w tym nagła utrata słuchu, mogą być czasami leczone za pomocą sterydów iii.

Odkrycia te są ekscytujące dla społeczności naukowej, ale jeśli szukasz szybkiego, łatwego lekarstwa, to musisz jeszcze trochę poczekać. 

reversing-a-hearing-loss-2-1200x628

Jak odzyskać słuch?

Prawda jest taka, że faktycznie istnieją takie przypadki, kiedy odzyskanie słuchu jest możliwe, ale w większości ubytków słuchu rozwiązaniem jest zastosowanie aparatów słuchowych.

Chociaż aparaty słuchowe nie mogą przywrócić Twojego słuchu, innowacyjne techniki w aparatach słuchowych Oticon pomogą w radzeniu sobie z ubytkiem słuchu, być mógł lepiej słyszeć i wspierał prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Trwałego ubytku słuchu nie można całkowicie wyleczyć, ale nadal ważne jest, aby monitorować wszelkie zmiany, żeby uniknąć jego pogorszenia. Odwiedzając protetyka słuchu, już rozpocząłeś podróż w kierunku lepszego słyszenia.

Odwiedź gabinet protetyki słuchu w swojej okolicy lub zgłoś się po poradę telefoniczną z protetykiem słuchu, który doradzi jaki będzie najlepszy dla Ciebie sposób postępowania.


-----------------------------------

iTang, P-C., Smith K. M., and Watson, G. M. “Repair of Traumatized Mammalian Hair Cells via Sea Anemone Repair Proteins.” Journal of experimental biology 219.Pt 15 (2016): 2265–2270. Web.

iiLi, J. et al. “Mechanistic Basis of Organization of the Harmonin/USH1C-Mediated Brush Border Microvilli Tip-Link Complex.” Developmental cell 36.2 (2016): 179–189. Web. and Crawley, S. W. et al. “ANKS4B Is Essential for Intermicrovillar Adhesion Complex Formation.” Developmental cell 36.2 (2016): 190–200. Web.

iiiHara, Jared H et al. “Oral and Intratympanic Steroid Therapy for Idiopathic Sudden Sensorineural Hearing Loss: Steroid Therapy for Sudden Hearing Loss.” Laryngoscope investigative otolaryngology 3.2 (2018): 73–77. Web.