Szczęśliwe uszy w Sylwestra

Wraz z odliczaniem czasu do rozpoczęcia nowego roku rosną emocje,by eksplodować podczas efektownego pokazu sztucznych ogni.

Osoby niedosłyszące i wszyscy, którzy będą witać rok przy wtórze fajerwerków, powinny pamiętać o właściwych środkach ostrożności.

Uwaga! Fajerwerki są tak głosne jak wystrzały

Kilka wystrzałów to nieodzowny element sylwestrowej zabawy. Ale poziom hałasu przy eksplozji fajerwerku lub petardy może przekraczać 120 dB - a to o wiele więcej niż bezpieczne dla naszego słuchu 80 dB.Już kilka minut spędzonych w pobliżu wystrzeliwujących fajerwerków może spowodować ubytek słuchu, upewnij się więc, że stoisz w bezpiecznej odległości.

Przygotuj swój słuch na hałas

Użytkownicy aparatów słuchowych powinni ściszyć aparaty. Jeżeli aparat nie ma takiej funkcji, pomóc mogą specjalne chroniące przed hałasem nauszniki. Można też po prostu wyłączyć aparaty słuchowe. 

Pomyśl o ochronie słuchu...na którą Cię stać

Eksperci są zgodni - dłuższa ekspozycja na hałas przekraczający 85 dB może mieć poważne skutki. Załóż ochronniki słuchu, jeśli będziesz narażony na hałas przez dłuższą chwilę lub jeśli planujesz być w pobliżu wystrzeliwujących fajerwerków. Na szczęście nie trzeba wiele, by ochronić uszy - nie jest to ani kłopotliwe, ani drogie. Piankowe zatyczki do uszu są tanie i łatwo dostępne, a mogą zmniejszyć poziom hałasu nawet o 35 decybeli - pamiętaj, żeby przeczytać instrukcję.

Małe uszy potrzebują specjalnej ochrony

Jeżeli uważasz, że hałas jest dla Ciebie za głośny, na pewno jest też za głośny dla dzieci. Ich uszy są bardziej wrażliwe i jeszcze bardziej podatne na zagrożenie hałasem. Ubytek słuchu w większym stopniu oddziałuje na dzieci, ponieważ może wpływać na ich rozwój poznawczy. Kup w aptece zatyczki do uszu dla dzieci albo ochronniki słuchu w sklepie z artykułami BHP.

keep-ears-warm-and-working-well

Nie daj uszom zmarznąć

Gdy stoisz na zewnątrz zimną nocą porą do twoich uszu dociera mniej krwi, co zwiększa ryzyko powstania infekcji uszu. Dlatego dobrze założyć nauszniki albo czapkę. Najlepiej zadbaj nie tylko o uszy i ubierz się ciepło - przeziębienie może dodatkowo osłabić słuch na pewien czas.

Aparaty słuchowe a niskie temperatury

Nie każdą noc spędzamy na dworze, czekając na mrozie, aż wybije północ. Jeśli więc Ty lub ktoś z Twoich bliskich nosi aparaty słuchowe, zadbajcie o to, żeby nie zawiodły i pomogły w pełni cieszyć się sylwestrowym wieczorem. W niskich temperaturach baterie działają krócej, dlatego pamiętaj, żeby zabrać kilka na zapas przed wyjściem z domu. 

Daj uszom odpocząć w Nowy Rok

Po tak głośnym wydarzeniu jak pokaz sztucznych ogni, Twoje uszy potrzebują czasu, by dojść do siebie - z dala od hałaśliwego otoczenia. Eksperci zalecają, by dać uszom odpocząć przez co najmniej 16 godzin po przebywaniu w hałasie. Jeśli to zaniedbasz i nie zapewnisz uszom 16- godzinnej przerwy, zwiększasz ryzyko trwałego ubytku słuchu.  

Znajdź najbliższy gabinet protetyki słuchu

 • Czy dobrze słyszysz?

  Pomyśl o codziennych sytuacjach. Jak na Ciebie wpływają? Ten krótki kwestionariusz może pomóc Ci dowiedzieć się więcej o Twoim słuchu i podpowiedzieć, czy powinieneś zgłosić się na profesjonalne badanie słuchu.

 • Chroń swój słuch

  Noise-induced hearing loss is the only kind of hearing loss we have the power to prevent. Find out why it happens — and how to avoid it.

 • Co mogę zrobić by lepiej słyszeć?

  Jeżeli słyszenie przysparza Ci pewnych trudności, warto zgłosić się do protetyka słuchu na badanie. Konsultacja nie trwa długa i jest całkowicie bezbolesna. Dowiedz się jak przebiega wizyta w gabinecie audioprotetycznym.

 • Znajdź protetyka słuchu

  Audioprotetyk zbada Twój słuch i doradzi odpowiednie postępowanie.