Szumy uszne

To zaskakujące, że aż 10% ludzi doświadcza szumów usznych.

Pomimo tego, że nie da się ich wyleczyć, można je kontrolować na tyle, by zminimalizować skutki. 

 

 

Czym są szumy uszne?

Dzwonienie, piszczenie, brzęczenie, buczenie słyszane czasami lub ciągle. Dźwięki, które słyszysz tylko Ty.

Szumy uszne mogą mieć ogromny wpływ na codzienne życie, powodując stres, niepokój, złość i bezsenność. Przyczyn szumów usznych jest wiele, a ponad 80% osób cierpiących na nie, ma również ubytek słuchu pewnego stopnia, nie zdając sobie z tego sprawy. Pomimo tego, że nie da się ich wyleczyć, można przejąć nad nimi kontrolę. Razem z protetykiem słuchu znajdźcie odpowiednie rozwiązanie, dzięki któremu szumy uszne staną się mniej odczuwalne, a przez to mniej uciążliwe.

Jest wiele przyczyn szumów usznych

Szumy uszne mogą mieć swój początek na dowolnym etapie drogi słuchowej między uchem wewnętrznym a mózgiem. Szumy mogą być ciągłę lub przerywane, występować okresowo lub przewlekle.

Tak jak w przypadku niedosłuchu, nie ma jednego konkretnego czynnika powodującego szumy uszne. Może też być tak, że szumy uszne pojawią się bez bezpośredniej przyczyny.

 • Narażenie na głośne dźwięki
 • Naturalny proces starzenia
 • Jednorazowa ekspozycja na nagły dźwięk
 • Urazy głowy lub szyi
 • Reakcja na leki
 • Wyczerpanie emocjonalne lub stres
 •  

  Dowiedz się więcej o przyczynach ubytku słuchu

  Szumy uszne i mózg

  Gdy słyszymy, dźwięk wędruje przez przewód słuchowy do ucha środkowego, a następnie do mózgu. Komórki rzęsate w uchu wewnętrznym przekształcają fale dźwiękowe w sygnały elektryczne, które docierają do mózgu. A mózg nadaje znaczenie dźwiękom, które słyszymy. 

  Co więc powoduje, że słyszymy dźwięki, których nie ma?

  Możliwych przyczyn jest wiele, ale eksperci przypuszczają, że w wielu przypadkach szumy uszne są spowodowane uszkodzeniami komórek rzęsatych w uchu wewnętrznym. Badania sugerują, że czasami mózg błędnie interpretuje ograniczone sygnały z ucha, co powoduje powstawanie szumów usznych — dźwięków, które naprawdę nie istnieją. W razie jakichkolwiek objawów szumów usznych należy skontaktować się z lekarzem lub protetykiem słuchu.

  Dowiedz się, w jaki sposób technika BrainHearing zmienia sposób, w jaki słyszysz

  Skontaktuj się z najbliższym punktem audioprotetycznym

   

  Jak sobie radzić z szumami uszymi?

  Istnieje wiele sposobów, by zmniejszyć wpływ szumów usznych na nasze życie. Pamiętaj jednak, że nie znikną one całkowicie. Każdy z nas jest indywidualnym przypadkiem, dlatego warto wraz z audioprotetykiem znaleźć takie połączenie terapii dźwiękiem i wiedzy, które będzie odpowiadać na Twoje potrzeby.

  Terapia dźwiękiem łagodzi objawy szumów usznych

  Słuchanie dźwięków może być pomocne w leczeniu szumów usznych. Uzupełnienie dźwięków, które już słyszysz o przyjemne dźwięki, pomaga zmniejszyć wpływ szumów usznych, dzięki czemu łatwiej jest przenieść uwagę na dźwięki, które chcesz usłyszeć. Możemy porównać to do słuchania skrzypiec w pomieszczeniu. Gdy słyszymy tylko ten dźwięk, skupiamy się na nim. Ale gdy słyszymy orkiestrę symfoniczną, ich dźwięk staje się mniej wyraźny i jest częścią ogólnego brzmienia.

  Dowiedz się więcej o Tinnitus SoundSupport

  Aparaty słuchowe, które odtwarzają dźwięki łagodzące szumy uszne

  Aparaty słuchowe Oticon mogą pomóc w łagodzeniu szumów usznych odtwarzając wiele dźwięków, na przykład takich, jak biały szum lub kojący szum oceanu. Możesz dyskretnie regulować dźwięki w aparacie słuchowym za pomocą aplikacji Oticon ON dostępnych dla urządzeń iPhone oraz z systemem Android.

  Reguluj dźwięki w taki sposób, by jak najbardziej odpowiadały Twoim potrzebom – zawsze kiedy tego potrzebujesz. Możesz też bezprzewodowo, strumieniowo przesłać swoje ulubione dźwięki pomagające w łagodzeniu szumów usznych, na przykład muzykę, audiobooki, podkaty, muzyka relaksacyjna.

  Dowiedz się więcej o aparatach słuchowych Oticon Opn
  ON App

  Łatwa i dyskretna regulacja z aplikacją Oticon ON

  Aplikacja Oticon ON umożliwia użytkownikom aparatów słuchowych Oticon Opn łatwe i dyskretne regulowanie dźwięków łagodzących szumy uszne.

  Pobierz aplikację Oticon ON

  Download Oticon ON App for iPhone Download Oticon ON App for Android

  Apple, logo Apple, iPhone, iPad oraz iPod touch są znakami towarowymi firmy Apple Inc., zarejestrowanymi w Stanach Zjednoczonych i innych krajach. App Store jest znakiem usługowym firmy Apple Inc. Android, Google Play i logo Google Play są znakami towarowymi firmy Google LLC.

   

   

  • W jaki sposób słyszymy?

   To mózg słyszy - nie uszy. Poznaj proces prawidłowego słyszenia. 

  • Szumy uszne

   Czym są szumy uszne, dlaczego niektórzy ich doświadczają i jak można łagodzić objawy.

  • Jak uzyskać pomoc

   Co zrobić, jeśli podejrzewasz ubytek słuch? Jak znaleźć odpowiednie rozwiązanie?

  • Znajdź protetyka słuchu

   Audioprotetyk zbada Twój słuch i doradzi odpowiednie postępowanie.