Nasz słuch

Słuch jest jedynym zmysłem, który pozostaje aktywny
przez całą dobę – nawet kiedy śpimy.

Nasz słuch jest ważny

Ubytek słuchu może wpływać na codzienne sytuacje i jakość życia. 

Słuch zapewnia nam stały dostęp do ważnych informacji, umożliwia odczuwanie emocji i przywoływanie wspomnień. Nasz słuch jest ważny

W pracy, gdy:

 • uczestniczysz w spotkaniach grupowych 
 • rozmawiasz przez telefon 
 • nadążasz za rozmową w głosnym biurze

W kontaktach towarzyskich, gdy:

 • rozmawiasz z przyjaciółmi
 • rozmawiasz przy stole w restauracji
 • bawisz się i rozmawiasz z wnukami
 • rozmawiasz przez telefon
 • oglądasz telewizję razem z innymi osobami

W niebezpiecznych sytuacjach, żeby:

 • bezpiecznie przejść przez ruchliwą ulicę 
 • słyszeć dźwięki ostrzegawcze - syreny, klaksony itp.
 • słyszeć, gdy ktoś woła o pomoc

Podczas nauki, żeby:

 • koncentrować się przy mniejszym wysiłku
 • móc komunikować się z instruktorem
 • poprawnie odbierać informacje

Nikt nie chce obywać się bez muzyki, śmiechu dziecka lub czułych słów szeptanych przez bliską osobę.
Ani bez kojących dźwięków natury: wieczornego śpiewu kosa, szelestu jesiennych liści, szumu morskich fal
czy trzasku polan płonących w ognisku.

W jaki sposób słyszymy

Aby słyszeć, mamy dwoje uszu i mózg. I jest tak nie bez powodu.

Prawidłowy słuch
Przy prawidłowym słuchu potrafimy rozpoznać zarówno niskie (kontrabas, ruch uliczny) jak i wysokie tony (skrzypce lub świergot ptaków). Technicznie rzecz ujmując zakres słyszenia obejmuje częstotliwości od około 20 do 20 000 herców. Co więcej, prawidłowy słuch jest w stanie przetwarzać bardzo ciche dźwięki (bzyczenie komara), a także niebywale głośne (silnik startującego odrzutowca). Odpowiada to natężeniu dźwięku od kliku do ponad 120 decybeli.

Rozumienie mowy
Nasz mózg jest znakomicie przystosowany do rozumienia dźwięków mowy. Radzi sobie z tym zadaniem w wielu aspektach i w różnych sytuacjach. Czy jesteśmy na spotkaniu w kawiarni, czy rozmawiamy przez telefon, czy uczestniczymy w wykładzie, nasz mózg "przefiltrowuje" masę nieistotnych dźwięków i skupia się na tych, które są ważne. Umiejętność ta umożliwia nam śledzenie gry konkretnego instrumentu podczas koncertu w filharmonii i prowadzenie prywatnej rozmowy w gwarnym otoczeniu. 

Słyszenie przestrzenne
Dzięki mózgowi odbieramy dźwięki z każdej strony głowy i potrafimy odróżniać kierunki - tył i przód, góra i dół. Pozwala nam to określić, skąd dochodzi dźwięk, jaka jest wielkość pomieszczenia i czy w pobliżu znajduje się jakaś przeszkoda. 

W jaki sposób słyszymy

Jak funkcjonuje droga słuchowa

"Hello"

Auditory
canal
Eardrum
Hammer
Anvil
Stirrup
Eardrum
Nerve fibres
Cochlea
Back

The brain

Once impulses are sent to the breain, it processes the data so that we can select waht is relevant to the situation and follow it.

The inner ear

Processing begins in the inner ear and sound waves are transformed into electrical impulses. The snail-shaped cochlea is filled with fluid, sound waves cause this fluid to move and the movement is picked up by the sensory cells which send the electrical impulses to your brain.

The middle ear

Three tiny bones and the eardrum make up the middle ear. The hammer, the anvil and the stirrup. The stirrup is actually the smallest bone in your body. They work together to amplify sound waves.

The outer ear

Ever wondered why an ear is shaped as it is? The shape of your ear ensures that sound waves are captured and directed through the auditory cancl into your eardrum.

Mózg pracuje bardzo intensywnie

Wielu osobom sprawia trudność nadążanie za rozmowami w takich miejscach jak np. w restauracji pełnej gości. Dzieje się tak, ponieważ mowa składa się z mnóstwa różnych dźwięków, które docierają w bardzo krótkim czasie. Nasz mózg stale selekcjonuje i organizuje te dźwięki. 

Może to być zaskoczeniem, ale słyszenie wymaga więcej pracy ze strony mózgu niż ze strony uszu. Dlatego w otoczeniu o dużym natężeniu hałasu, np. w zatłoczonej restauracji, śledzenie rozmowy może być trudne i męczące. Nawet osobom prawidłowo słyszącym nadążanie za rozmową może nie przychodzić łatwo. W normalnych warunkach mózg jest w stanie "sortować" informacje, na które zwracasz uwagę, w ramach procesu kognitywnego - mówiąc prosto, mózg organizuje środowisko akustyczne, wybiera pożądane źródło i śledzi je. Jednak w przypadku osób z niedosłuchem, mózg musi pracować o wiele intensywniej, aby rozumieć dźwięki, ponieważ sygnał, który dociera  z uszu jest cichszy, mniej szczegółowy i/lub niewyraźny.

Niektóre dźwięki słyszymy lepiej niż inne
Wysokotonowe spółgłoski, takie jak f, s oraz t mogą zostać łatwo przytłumione przez głośniejsze, niskotonowe samogłoski, takie jak a, o oraz u. Może to powodować, że osoba mająca ubytek słuchu, słyszy innych, ale ich nie rozumie.

Czym jest ubytek słuchu

Jeżeli słuch jest narażony na zbyt głośne dźwięki przez długi czas, może dojść do uszkodzenia maleńkich komórek rzęsastych i włókien nerwowych w uchu wewnętrznym. Może to prowadzić do trwałego ubytku słuchu.

Dowiedz się więcej

 • W jaki sposób słyszymy?

  To mózg słyszy– nie uszy. Poznaj proces prawidłowego słyszenia.

 • Jak uzyskać pomoc?

  Co zrobić, jeśli podejrzewasz, że masz ubytek słuchu? Jak znaleźć odpowiednie rozwiązanie?

 • Szumy uszne

  Czym są szumy uszne, dlaczego niektórzy ich doświadczają i jak można łagodzić objawy?

 • Znajdź protetyka słuchu

  Audioprotetyk zbada Twój słuch i doradzi odpowiednie postępowanie.