Muzyka dla uszu każdego muzyka dzięki rozwojowi technik w aparatach słuchowych

Czas czytania: 5 min.
02.10.18

Czy słuchanie muzyki ma znacznie i jak czerpać z niego przyjemność, kiedy ma się ubytek słuchu.

Siła muzyki

Niemiecki filozof Friedrich Nietzsche powiedział: „Życie bez muzyki byłoby pomyłką”.

Platon stwierdził: „Muzyka to dusza wszechświata, skrzydła umysłu, lot wyobraźni i wszelkie życie”.
Bob Marley natomiast powiedział: „Jedną z dobrych rzeczy w muzyce jest to, że kiedy Cię porusza, nie czujesz bólu”.

Czy możesz sobie wyobrazić świat bez muzyki?

Bez względu na to, czy lubisz słuchać radia, jesteś znawcą jazzu czy po prostu cieszysz się śpiewem ptaków
w wiosenny poranek, muzyka porusza Cię w wyjątkowy sposób.

Muzyka może poprawiać nastrój, motywować, pomagać się zrelaksować, a nawet pozytywnie wpływać na zdrowie. Jak udowodniono, muzyka zapobiega utracie pamięci, uśmierza ból, zmniejsza stres i pomaga w leczeniu depresji.

Twoje ulubione piosenki są więc uznać za istne panaceum. Jeżeli śmiech, jak powiada przysłowie, jest najlepszym lekarstwem, to muzyka plasuje się zaraz za nim.

Życie z nieaparatowanym ubytkiem słuchu może pozbawić Cię niezwykłych korzyści płynących ze słuchania muzyki.
Na szczęście współczesne aparaty słuchowe mogą pomóc Ci na nowo cieszyć się muzyką.

Do niedawna aparaty słuchowe tak na prawdę pozwalały osobom niedosłyszącym słyszeć tylko mowę. Wszystkie głośniejsze dźwięki były zniekształcane, a nawet mogły stawać się nierozpoznawalne.

Rozwój technik sprawił, że jakość dźwięku, jaką mogą obecnie zapewnić aparaty słuchowe pozwala na cieszenie się każdym rodzajem muzyki.

Przeprowadzone niedawno badanie dotyczące aparatu słuchowego Oticon Opn™ i jego wpływu na poprawę jakości dźwięku, zarówno muzyki, jak i mowy, wykazało, że dźwięki te mogą być teraz znacznie wyraźniejsze i naturalniejsze.

Wszyscy uczestnicy badania zauważyli, że wyraźnie słyszeli poszczególne instrumenty i lepiej wychwytywali różnice między poziomami głośności. Poprawa była szczególnie zauważalna dla biorących udział w badaniu muzyków – muzycy słyszą więcej szczegółów w dźwiękach!

Profesjonalni muzycy potrzebują profesjonalnych rozwiązań technicznych

Muzycy i artyści estradowi są znacznie bardziej podatni na uszkodzenie słuchu związane z pracą czy pasją.

Ich uszy są narażone na głośne dźwięki, co może prowadzić do okresowego lub tymczasowego ubytku słuchu. Najprawdopodobniej mają co najmniej objawy szumów usznych, takie jak dzwonienie, brzęczenie lub inny ciągły dźwięk.

Co zrozumiałe, ubytek słuchu stanowi szczególnie duże wyzwanie dla muzyka – może wręcz zmienić życie. Być może próbowałeś już używać aparatów słuchowych i stwierdziłeś, że nie rozwiązują one twojego problemu, ale nie pozwól, żeby to Cię zniechęciło. Możliwości Twojego aparatu słuchowego mogą wpływać na to, ile przyjemności czerpiesz ze swojej pasji. Twój wyjątkowy słuch potrzebuje po prostu urządzenia opartego na najbardziej zaawansowanej technice.

Mezzosopranistka Janine Roebuck, boryka się z nieuleczalną i postępującą głuchotą. Janine jest w stanie spełniać swoje dziecięce marzenia o byciu śpiewaczką operową dzięki rozwojowi techniki w aparatach słuchowych i cieszy się światową sławą, pomimo swoich poważnych problemów ze słuchem.

Po dopasowaniu Janine aparatów słuchowych Oticon Opn protetyk słuchu przeprowadził, przy użyciu najprostszego zestawu głośników, test sprawdzający, jak kobieta słyszy muzykę. Janine wspomina to tak:

„Gdy protetyk słuchu przeprowadził test, bardzo się wzruszyłam, ponieważ przez wiele, wiele lat nie słyszałam muzyki z taką wyraźnością, na jaką pozwolił mi Oticon Opn. Wcześniej to była kakofonia dźwięków, a teraz nagle po tak długim czasie znów słyszałam wyraźnie poszczególne instrumenty”.

Tutaj możesz posłuchać, jak Janine opowiada o swoich wrażeniach z używania Oticon Opn:

 

Dzwonienie w uszach czy uspokajające odgłosy oceanu?

Może Cię zaskoczyć, że około 80 procent osób z ubytkiem słuchu cierpi również na szumy uszne a 80 procent osób
z szumami usznymi boryka się z ubytkiem słuchu.

Jeśli słyszysz dzwonienie, bzyczenie lub świszczenie, możesz mieć ubytek słuchu i powinieneś skonsultować się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu lub otolaryngologiem.

Istnieje wiele sposobów na łagodzenie tych objawów, a jednym z najlepszych jest terapia dźwiękiem polegająca na "łączeniu" szumów usznych z przyjemniejszymi dźwiękami, co pomaga zaakceptować, a często także zmniejsza uciążliwość szumów usznych.
Oto kolejny przykład tego, jak ważną rolę może odgrywać muzyka w naszym życiu i jak może korzystnie wpływać na nasze zdrowie.

Zwykła chwila relaksu przy ulubionej muzyce może zmienić bezsenną noc w spokojnie przespaną.

Bez względu na to, czy przyczyną Twoich szumów usznych jest ubytek słuchu czy nie, aparaty słuchowe mogą sprawić, że szumy uszne staną się mniej odczuwalne. Aparaty Oticon Opn oferują szeroki wybór przyjemnych dźwięków, takich jak odgłosy oceanu, które odwrócą Twoją uwagę od szumów usznych.

Przeczytaj więcej o Tinnitus SoundSupport ™ 

"Uważam, że muzyka sama w sobie może leczyć” – Billy Joel

Może to właśnie muzyka jest najlepszym lekarstwem, a śmiech powinien zajmować drugie miejsce?

Siła muzyki i jej wpływ na nas jest ogromny. Jeżeli nie możesz już czerpać przyjemności ze słuchania muzyki, warto rozważyć wizytę u protetyka słuchu, żeby zbadać słuch. Nie pożałujesz.