Czy rezygnujesz z życia towarzyskiego z powodu ubytku słuchu?

Czas czytania: 5 min.
23.04.18

W miarę pogłębiania się ubytku słuchu może być Ci coraz trudniej słyszeć wszystkie rozmowy – czy to podczas rodzinnego obiadu, czy wieczornej imprezy z przyjaciółmi, czy wyjścia do kina.

Rozmawiaj jak kiedyś

Nie możesz aktywnie uczestniczyć w rozmowach, bo usłyszenie tego, co mówią inni i nadążanie sprawia Ci kłopot. Dzieje się tak, ponieważ ubytek słuchu często uniemożliwia wychwycenie wszystkich subtelnych szczegółów – na przykład osoby z normą słuchową podświadomie rozpoznają, że ktoś zamierza mówić, bo słyszą, kiedy robi wdech, zanim się odezwie.

Więc żeby nadal być aktywnym, spotykać się z ludźmi, musisz być w stanie znów uczestniczyć w rozmowie.
A żeby móc rozmawiać, musisz dobrze słyszeć.

Jeżeli nosisz aparat słuchowy, zapytaj swojego protetyka słuchu, czy może dokładniej dostosować ustawienia aparatu do Twoich potrzeb. Jeżeli nie masz jeszcze aparatu słuchowego, protetyk słuchu chętnie Ci doradzi i omówi dostępne możliwości.

Rozmowy w grupie

Być może rozmowa z jedną osobą nie sprawia Ci trudności. To zupełnie normalne – wokół jest mniej przeszkadzających dźwięków i jasne jest, kto kiedy ma mówić, a odległość od rozmówcy na ogół nie jest duża.

Ale sytuacja komplikuje się stopniowo z każdą kolejną osobą, która dołącza do rozmowy. Pomyśl o obiedzie
z rodziną: tematy zmieniają się w szybkim tempie, różne osoby włączają się do rozmów, ludzie rozmawiają ze sobą jednocześnie, do tego ktoś prowadzi rozmowę po drugiej stronie pokoju, wszyscy są rozemocjonowani i mówią coraz szybciej...

W takich warunkach osoby niedosłyszące często mają problemy ze śledzeniem rozmów, nadążaniem. Ale są sposoby, by sobie z tym radzić. Poznaj kilka prostych, praktycznych wskazówek, które mogą ułatwić Ci branie udziału w spotkaniach towarzyskich.

Poznaj nasze wskazówki na udane spotkanie towarzyskie

Wystarczy zwiększyć głośność?

Niestety, to nie jest takie proste. Zwiększenie głośności dźwięków nie rozwiązuje problemu – trzeba również radzić sobie z hałasem otoczenia i koncentrować słuch.

Kiedy masz ubytek słuchu, trudniej jest oddzielać i odróżniać poszczególne dźwięki, a co za tym idzie, koncentrować się na tym, co chcesz usłyszeć. Wszystkie dźwięki wydają się „spadać” na Ciebie jednocześnie, hałas otoczenia i sygnały mowy zlewają się. Słyszysz, że ludzie mówią, ale z tej mieszaniny dźwięków trudno jest wyodrębnić mowę, skupić się na konkretnym dźwięku.

Nie wiesz, skąd dokładnie dochodzi dany dźwięk, więc masz problemy z szybkim przenoszeniem uwagi, wybieraniem, kogo lub czego chcesz słuchać.

Żeby dobrze słyszeć, musisz być w stanie ignorować niektóre dźwięki – to pozwala Ci koncentrować się na tym, co chcesz słyszeć.

Obejrzyj film o aparacie słuchowym, który radzi sobie z hałasem w zupełnie nowy sposób

 

 

Kawiarniane wyzwania

Gdy rozmawiasz z kimś w dosyć cichym otoczeniu, możesz wyraźnie słyszeć rozmówcę. Ale w głośniejszych miejscach, takich jak kawiarnie, restauracje lub inne przestrzenie publiczne, nie jest łatwo wyodrębnić to, co chcesz usłyszeć, spośród innych dźwięków. Brzęk garnków dochodzący z kuchni, strzępy rozmów prowadzonych przy sąsiednich stolikach i muzyka w tle „rywalizują” o Twoją uwagę.

Trudniej jest „wyłączyć się”, ignorować hałas otoczenia, a koncentrować się na konkretnych dźwiękach. Ale nie jest to niemożliwe – o ile jesteś świadomy wyzwań związanych z hałasem.

Dobrym rozwiązaniem jest poprosić o stolik w cichym, spokojnym miejscu. A jeśli masz aparaty słuchowe z techniką Bluetooth®, możesz użyć zdalnego mikrofonu przesyłającego głos osoby, z którą rozmawiasz, bezpośrednio do Twoich aparatów.

Poznaj funkcję zdalnego mikrofonu ConnectClip

Większa przyjemność z oglądania spektakli i słuchania wykładów

Wiele osób lubi chodzić z rodziną i przyjaciółmi do kina lub teatru, inni chcą uczestniczyć w wykładach, odczytach.
Ale na widowni czy w auli ubytek słuchu może powodować trudności. Na szczęście w części miejsc publicznych zamontowane są pętle indukcyjne. Systemy te wysyłają sygnał akustyczny bezpośrednio do specjalnego odbiornika, zwanego cewką telefoniczną, wbudowanego w niektórych modelach aparatów słuchowych. 

Z aparatami słuchowymi życie – również towarzyskie – jest łatwiejsze

Kiedy masz ubytek słuchu, Twój mózg musi pracować ciężej, aby nadawać znaczenie dźwiękom podczas spotkań
w większej grupie, na przykład wydarzeń towarzyskich czy rodzinnych uroczystości, takich jak przyjęcia lub wesela. Próbujesz nadążać za wieloma rozmowami, tematy się zmieniają, wątki szybko rozwijają, rozmówców przybywa lub ubywa, nie wiadomo, kto odezwie się następny… Jesteś coraz bardziej zmęczony. A jeszcze musisz mierzyć się
z głośnym otoczeniem – hałasami z kuchni albo odgłosami innych, organizowanych po sąsiedzku, imprez.

Mózg działa tak fantastycznie, że na podstawie Twojego doświadczenia może automatycznie uzupełnić brakujące słowa i dźwięki, abyś mógł zrozumieć kontekst rozmowy. Jednak wymaga to znacznie większego wysiłku umysłowego.

Co możesz zrobić?

Uszy odbierają dźwięki, ale to mózg nadaje im znaczenie

Twoje uszy odbierają dźwięk. Odbierają wszystkie dźwięki wokół. Przez cały czas, nawet gdy śpisz. Ale to mózg nadaje dźwiękom znaczenie. Mózg decyduje, na czym się skupić, a które dźwięki „odfiltrować”. 

Mózg ma niezwykłą zdolność koncentrowania się na sygnale, który nas interesuje i ignorowania wszystkiego innego. Ta zdolność nazywa się uwagą selektywną. To taki system redukcji szumów działający w mózgu – niezwykle skuteczny. Jednak gdy słuch się pogarsza, mózg otrzymuje mniej informacji, w oparciu o które może zastosować funkcję selektywności uwagi. Nadążanie staje się trudniejsze.

Kiedy masz ubytek słuchu, rozmawianie pochłania więcej energii umysłowej. A im więcej hałasów, im bardziej złożone środowisko akustyczne, tym większy wysiłek podejmuje Twój mózg.

Dowiedz się więcej o roli mózgu w procesie słyszenia

 

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.