Wszystko o szumach usznych: odpowiedzi na 11 najczęstszych pytań

Czas czytania: 4 min.
19.12.22

Dzwonienie w uszach to powszechna dolegliwość dotykająca wiele osób na całym świecie. I wielu z nich zadaje sobie pytania na temat tego zjawiska. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na część z nich. 

Czym są szumy uszne?

Szumy uszne to słyszenie dźwięków, których nie ma. Dźwięki te mogą być irytujące i niepokojące.

Szumy uszne często są opisywane jako “dzwonienie w uszach”, i mogą występować w jednym lub obojgu uszu. 

Jak wiele osób ma szumy uszne?

Brytyjskie Stowarzyszenie Cierpiących na Szumy Uszne ocenia, że 12-30% światowej populacji cierpi na jakąś formę szumów usznych.i

Jak brzmią szumy uszne?

Dźwięki szumów usznych mogą się bardzo różnić. Wiele osób opisuje je jako dzwonienie w uszach, podczas gdy inni słyszą jednostajny ton (szumy ciągłe).

Do innych objawów szumów usznych należą: syczenie, piszczenie, buczenie, świszczenie, brzęczenie, pulsowanie (szumy pulsujące),  a nawet słyszenie muzyki i śpiewu.

Czym są szumy pulsujące?

Osoby z takimi szumami słyszą pulsujące dźwięki – często w rytmie swojego tętna. Lekarze mogą czasem usłyszeć te dźwięki przez stetoskop.

Co powoduje szumy uszne?

Przyczyny szumów usznych nie są do końca znane. Eksperci uważają, że w większości przypadków są powodowane przez zmiany w ilości informacji dostarczanych do mózguii.

Zmiany te dotyczą zwykle informacji o dźwiękach przekazywanych dzięki uszom.

Wiemy, że szumy uszne są ściśle związane z ubytkiem słuchu. Większość osób dotkniętych przez szumy uszne ma też niedosłuch (około 8 na 10 osób iii). Co więcej, szumy uszne mogą wystąpić po ekspozycji na głośne dźwięki.

Szumy uszne mogą być także wywoływane przez infekcje uszne oraz inne problemy z uszami.

Nie wszyscy, którzy mają ubytek słuchu mają szumy uszne. To pokazuje, że nie koniecznie muszą one powstawać w samych uszach.

Szumy uszne mogą być też wywoływane przez stres, zmiany w okolicznościach życia lub ogólnym samopoczuciu. Choroby, zaburzenia lub niektóre rodzaje leków również mogą powodować szumy uszne.

Jak długo utrzymują się szumy uszne?

U niektórych osób szumy uszne występują od czasu do czasu – i trwają jednorazowo kilka minut, godzin czy dni.

Koncert rockowy lub głośna eksplozja mogą spowodować dzwonienie w uszach. Takie tymczasowe szumy uszne zazwyczaj ustępują po kilku godzinach lub dniach.

Są jednak osoby, które słyszą dźwięki przez cały czas.

Oba powyższe rodzaje szumów usznych mogą być bardzo stresujące i powodujące niepokój.

Czy szumy uszne przechodzą?

Choć szumy uszne niekoniecznie ustępują, niektóre osoby przyzwyczajają się do nich. Przede wszystkim to zaskakujące i nowe doświadczenie, któremu trzeba poświęcić dużo uwagi. Jednak z czasem szumy uszne stają się mniej zauważalne.

Czy istnieje lekarstwo na szumy uszne?

Niestety na szumy uszne nie ma lekarstwa. Nie da się całkowicie im zaradzić. Ale to nie oznacza, że nie da się nic zrobić!

Wiemy jak zaradzić szumom usznym i zmniejszyć ich wpływ na codzienne życie i zwiększyć Twój komfort życia.

Najlepsze, co możesz zrobić to skontaktować się z lekarzem lub protetykiem słuchu. Nieleczone szumy uszne mogą powodować rozproszenie i, podobnie jak nieleczony ubytek słuchu, mogą prowadzić do wycofania się. To z kolei zwiększa ryzyko obniżenia funkcji poznawczych iv.

Jak łagodzić szumy uszne?

Do łagodzenia szumów usznych zalecamy terapię szumów usznych. Terapia ta nie sprawia, że szumy uszne całkowicie ustąpią.  Ale za to sprawia, że staną się mniej irytujące i męczące.

Terapia kojąca szumy uszne bazuje na wykorzystaniu dźwięków mających na celu odwrócenie uwagi od szumów usznych. Skupianie się na innych, rzeczywistych dźwiękach zapewnia Twojemu mózgowi więcej informacji dźwiękowych.

Do terapii szumów usznych można wykorzystać generator dźwięków. Dźwięki te mogą być generowane dzięki: specjalnemu urządzeniu, programom komputerowym czy aplikacji mobilnej. Oticon proponuje także skorzystanie z aparatów słuchowych z programem dedykowanym do łagodzenia szumów usznych.

Zobacz aparaty słuchowe Oticon z programem łagodzącym szumy uszne

Czy istnieją aparaty słuchowe łagodzące szumy uszne?

Aparaty słuchowe mogą być bardzo pomocne dla osób z szumami usznymi. Wiele z tych osób posiada również ubytek słuchu. Lepsze słyszenie przynosi im więc szereg korzyści – i to nie tylko tych najbardziej oczywistych.

Lepsze słyszenie może sprawić, że szumy uszne będą mniej rozpraszające. Dzieje się tak, ponieważ do mózgu dociera więcej dźwięków, które pobudzają ośrodek słuchu w mózgu. Innymi słowy mózg otrzymuje więcej informacji dźwiękowych, które może wykorzystać.

Zobacz aparaty słuchowe Oticon łagodzące szumy uszne

Jakie są inne metody łagodzenia szumów usznych?

Niektórym osobom w łagodzeniu szumów usznych pomaga poruszanie ciałem, na przykład ramionami, głową, językiem, szczęką lub oczami.v

Wiele osób korzysta również z medytacji, technik zarządzania stresem, zmian w diecie lub regularnych ćwiczeń. Warto spróbować tych metod.

Istnieją jeszcze inne metody łagodzenia szumów usznych, takie jak akupunktura i naturalne środki lecznicze. Niektórzy zażywają suplementy diety, np. lipo-flawonoidy.

Należy pamiętać, że nie są znane podstawy naukowe wyżej wymienionych metod łagodzenia szumów usznych. Nie ma także wystarczających badań na ich temat, byśmy mogli zalecić którąś z tych metod. Bez badań klinicznych będących podstawą dowodów na działanie danej metody mającej na celu łagodzenie szumów usznych, musimy się liczyć z tym, że może być ona nieskuteczna.

Aby dowiedzieć się więcej na temat dostępnych metod łagodzenia szumów usznych, skontaktuj się z protetykiem słuchu specjalizującym się w łagodzeniu szumów usznych.

Znajdź najbliższy gabinet protetyki słuchu

 

-----------------------------------

i Gallus S, Lugo A, Garavello W, Bosetti C, Santoro E, et al. 2015. Prevalence and determinants of tinnitus in the Italian adult population. Neuroepidemiology 45: 12–19 McCormack A, Edmondson-Jones M, Somerset S, Hall D. 2016. A systematic review of the reporting of tinnitus prevalence and severity. Hear. Res. 337: 70–79

ii https://link.springer.com/content/pdf/10.1007/s00405-016-4401-y.pdf

iii Davis, A., & Rafaie, E. A. (2000). Epidemiology of tinnitus. Tinnitus handbook, 1-2 3

iv Livingston et al., 2017

v https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2633109/

 

Więcej informacji na temat szumów usznych można znaleźć: 

https://www.tinnitustalk.com/

https://www.ata.org/

https://www.oticon.global/hearing-aid-users/hearing-loss/tinnitus/tinnitus-treatment

https://www.tinnitus.org.uk/