Co można zrobić, aby wspierać współpracownika z ubytkiem słuchu?

Czas czytania: 3 min.
18.02.22

Co możesz zrobić, aby wspierać współpracownika
z ubytkiem słuchu

Życie z ubytkiem słuchu to podróż. Podróż, która składa się z różnych etapów. Uświadomienie sobie problemu, obawy, aż w końcu chęć poprawy sytuacji. W trakcie tej podróży może pojawić się frustracja związana
z trudnościami w komunikacji oraz izolacją społeczną, zarówno w pracy,
jak i poza nią.

 

Dla każdego podróż ta wygląda inaczej. Na jej kształt wpływa stopień ubytku słuchu, osobowość i otwartość na nowe technologie. Podróż staje się łatwiejsza przy wsparciu bliskich, przyjaciół i kolegów z pracy.

Praca z niedosłyszącą osobą może być wyzwaniem, zarówno dla Ciebie, jak i dla niej. To niewidzialna przeszkoda
z widzialnymi rozwiązaniami. Wielu osobom mówienie o niej przychodzi z trudnością.

Dlaczego?

Ubytek słuchu budzi u ludzi złe1 skojarzenia. Myślą wtedy o starzeniu się. Jednak coraz więcej osób doświadcza ubytku słuchu przed emeryturą2. To oznacza, że pewnego dnia możesz trafić na taką osobę w pracy.

Czym jest ubytek słuchu?

Ubytek słuchu to złożony temat. Można znaleźć o nim masę informacji. Niektóre osoby słyszą bez aparatów słuchowych słuchowych i nie muszą z nich korzystać przez cały czas. Niektórzy używają aparatów do łagodzenia szumów usznych. Inni korzystają z urządzeń, takich jak implanty ślimakowe i systemy zakotwiczone w kości.

Aparat słuchowy nie jest rozwiązaniem pomagającym natychmiastowo. Każdy nowy użytkownik powinien liczyć
się z przejściem okresu rehabilitacji , który jest początkiem nowej przygody umożliwiającej korzystanie z technik odmieniających życie. Aparaty słuchowe nie rozwiążą wszystkich trudności komunikacyjnych. Będzie pojawiać się wiele codziennych wyzwań, które wymagają dodatkowego wsparcia.

Wpływ ubytku słuchu na relacje w pracy

Ubytek słuchu może wpływać na wiele sfer codziennego życia. Nieleczony odbija się na relacjach, pewności siebie
i ogólnej jakości życia3.

Jak w każdej relacji wzajemne zaufanie ułatwia rozmowy na trudne tematy. Gdy znasz kogoś dobrze, będziesz się czuł bardziej komfortowo, poruszając kwestię ubytku słuchu. Sprawdza się to zwłaszcza, gdy jako pierwszy zauważysz,
że Twój kolega ma problemy ze słuchem. W takim wypadku Twoje delikatne sugestie mogą zachęcić go do rozpoczęcia leczenia. 

Pamiętaj, że Twój kolega dopiera rozpocznie swoją podróż, która zazwyczaj rozpoczyna się od negowania swojego ubytku słuchu4. Towarzyszenie wstydu, frustracji i strachu to najczęściej pojawiające uczucia. Kolega może się obawiać pogorszenia stanu swojego słyszenia i skutków, jakie będzie miało w przyszłości.

W zależności od tego, jak dobrze się znacie, możesz podzielić się historią kogoś z Twojej rodziny lub otoczenia, kto również ma ubytek słuchu. Dzięki temu Twojemu koledze będzie łatwiej podzielić się również swoimi doświadczeniami.

Co TY możesz zrobić, aby wspierać swojego kolegę z ubytkiem słuchu?

Bądź otwarty i gotowy na wprowadzenie pewnych zmian w codziennej pracy zespołu. Jeśli jesteś kierownikiem,
zadbaj o to, aby ktoś z zespołu wspierał waszego niedosłyszącego kolegę. Jest to bardzo istotne w trakcie zadań,
które szczególnie wymagają słuchania, takich jak spotkania czy prezentacje. Nie pozwól, aby czuł się pominięty.

Stwórz sprzyjające środowisko pracy. Możliwe, że trzeba będzie podchodzić do biurka kolegi, aby powiedzieć mu,
że idziecie na lunch. Może trzeba będzie powtarzać żarty lub pomagać włączać go w rozmowę. Kiedy podczas spotkania
w głośnym otoczeniu toczą się rozmowy tematy szybko się zmieniają, Twojemu koledze może być szczególnie trudno nadążyć. Jego milczenie może oznaczać, że nie słyszy wszystkiego.

Nie zakładaj, że taki kolega jest niegrzeczny lub aspołeczny. Może unikać posiłku w (głośnej) stołówce lub spotkań towarzyskich, ponieważ wie, że w takich warunkach ciężko mu będzie rozmawiać. W rezultacie będzie się czuł pominięty. Czasami, w trakcie podróży służbowej, wieczór spędzony samemu w pokoju hotelowym jest bardziej zachęcający niż wspólna kolacja.

Okaż cierpliwość, empatię i spróbuj postawić się na miejscu kolegi. Zainteresuj się umiejętnościami, które musiał nabyć
z powodu swojego ubytku słuchu. Unikaj bombardowania go za szybko zbyt wieloma pytaniami na temat jego ubytku słuchu. Stopniowo zaspokajaj swoją ciekawość w miarę budowania bliższej relacji.

Zapytaj kolegę, czego potrzebuje i jak Ty (oraz reszta zespołu) możesz go wesprzeć. Nie wszyscy chcą, aby ich ubytek słuchu był w centrum zainteresowania. Towarzysząc mu podczas podróży w której trzeba brać pod uwagę ubytek słuchu stworzysz przyjemną atmosferę, w której łatwiej się otworzyć.

Zachęcaj kolegę do zadbania o swój słuch, jeśli jeszcze tego nie zrobił i zauważasz, że jest sfrustrowany. 

Dowiedz się więcej: Jakie uzyskasz korzyści zarówno ty, jak i kolega z pracy, dzięki aparatom słuchowym?

7 dobrych nawyków w komunikacji, dzięki którym rozmowy będą łatwiejsze

W ubytku słuchu ważne są bodźce wzrokowe. Wiele niedosłyszących osób staje się ekspertami w czytaniu z ruchu warg.
Poniższe wskazówki komunikacyjne ułatwią Ci prowadzenie rozmów:

  1. Mów powoli, wyraźnie i w razie potrzeby, powtórz to, co powiedziałeś.

  2. Zaczynaj i kończ rozmowę zwrócony twarzą do rozmówcy.

  3. Nie mów z pełnymi ustami.

  4. Nie zasłaniaj ust dłonią.

  5. Nie odwracaj się do kolegi plecami, gdy z nim rozmawiasz / prowadzisz szkolenie.

  6. Nie wołaj kolegi po imieniu, gdy jest odwrócony do Ciebie plecami.

  7. Nie szepcz ani nie mamrocz.

 

Chcesz zrozumieć, z jakimi problemami borykają się Twoi koledzy z ubytkiem słuchu?

Dowiedz się więcej: Jak radzić sobie z ubytkiem słuchu w miejscu pracy.

 

_____________________________________________________

[1] Barker, A. B., Leighton, P., & Ferguson, M. A. (2017). Coping together with hearing loss: A qualitative meta-synthesis of the psychosocial experiences of people with hearing loss and their communication partners. International Journal of Audiology, 56(5), 297-305. doi:10.1080/14992027.2017.1286695

[2] Cunningham, L. L., & Tucci, D. L. (2017). Hearing Loss in Adults. The New England journal of medicine, 377(25), 2465–2473. https://doi.org/10.1056/NEJMra1616601

[3] Punch, J. L., Hitt, R., & Smith, S. W. (2019). Hearing loss and quality of life. Journal of Communication Disorders, 78, 33-45. doi:10.1016/j.jcomdis.2019.01.001

[4] Barker, A. B., Leighton, P., & Ferguson, M. A. (2017). Coping together with hearing loss: A qualitative meta-synthesis of the psychosocial experiences of people with hearing loss and their communication partners. International Journal of Audiology, 56(5), 297-305. doi:10.1080/14992027.2017.1286695