Szumy uszne i aparaty słuchowe: jak to działa?

Czas czytania: 3.5 min
04.05.22

Czy aparaty słuchowe rzeczywiście pomagają łagodzić szumy uszne?

Jeżeli kiedykolwiek po koncercie spędziłeś resztę wieczoru zmagając się z dzwonieniem w uszach, to zapewne już wiesz co to są szumy uszne.

Ale dla wielu osób na świecie ta dolegliwość nie wiąże się z wieczorem spędzonym na głośnym koncercie. I właśnie dla nich szumy uszne są dokuczliwym doświadczeniem, które ma wpływ na ich ogólny nastrój, relacje, życie. W ich przypadku pomocne może okazać się zastosowanie aparatów słuchowych.

Szumy uszne to zazwyczaj słyszenie dzwonienia w jednym lub obojgu uszu, ale zdarza się, że jest to buczenie, brzęczenie, czy nagły wysoki dźwięk. Czasami szumy uszne mogą przybierać charakter pulsujących dźwięków.

Szumy uszne mogą brzmieć bardzo różnie, ale prawdziwy ich opis może być taki, że są to dźwięki, które tak naprawdę nie istnieją.

Jakie są przyczyny szumów usznych?

Przyczyn szumów usznych jest wiele. Począwszy od błędnej interpretacji ograniczonych sygnałów z ucha, przez narażenie na nagły głośny dźwięk do infekcji ucha czy reakcji na leki. Nie ma jednej jednoznacznej odpowiedzi.

Czy szumy uszne mogą powodować ubytek słuchu?

Ponieważ przyczyną zarówno szumów usznych jak i ubytku słuchu może być uszkodzenie komórek rzęsatych w uchu wewnętrznym, często jest tak, że to współistniejące dolegliwości. Ale szumy uszne nie mogą być przyczyną ubytku słuchu, jak też zastosowanie aparatów słuchowych przy ubytku słuchu nie może być przyczyną pojawienia się szumów usznych.

Czasami niewłaściwe dostosowanie aparatów słuchowych może na krótko zaostrzyć objawy szumów usznych, ale nigdy nie mogą ich przyczyną. To jeden z wielu istniejących mitów o szumach usznych. W rzeczywistości aparaty słuchowe mogą faktycznie pomóc w radzeniu sobie z objawami.

Woman holding a hearing aid, a possible treatment for tinnitus

Jaki jest najlepszy sposób na radzenie sobie z szumami usznymi?

To co będzie najbardziej skuteczne, zależy od tego jaka jest przyczyna szumów i styl życia danej osoby. Jeżeli szumy uszne są przyczyną bezsenności, spróbuj włączyć wiatrak, nawilżać powietrza lub inne urządzenie, które wytwarza biały szum, to może pomóc.

Ale kiedy szumy uszne są chroniczne i mają wpływ na poziom koncentracji w pracy, czy są przyczyną wycofywania się z życia społecznego, aparaty słuchowe mogą być najlepszym sposobom poradzenia sobie z tą sytuacją.

Jak aparaty słuchowe pomagają w szumach usznych

Aparaty słuchowe nie wyleczą szumów usznych – a prawda jest taka, że nie ma jednej, skutecznej metody na wyleczenie – lecz można je łagodzić, dodając dźwięki muzyki do tych, które są słyszane.

To może wydawać się mało logiczne, ale dodawanie kojących dźwięków, takich jak biały szum czy dźwięk oceanu, dzięki aparatom słuchowym może odwrócić uwagę od szumów usznych.

Wyobraź sobie, że w pokoju w którym przebywasz jest jedna osoba, która mówi. Słyszysz ją bardzo wyraźnie, a skupienie się na czymś innym jest bardzo trudne. A teraz wyobraź sobie, że w pokoju jest dużo rozmawiających ze sobą osób. Ciężko jest wyodrębnić poszczególne głosy a dźwięki zlewają się w jeden szum.

Nazywamy to terapią dźwiękiem. To skuteczna metoda radzenia sobie z objawami szumów usznych. Kliknij tutaj i dowiedz się więcej.

Który rodzaj aparatów słuchowych jest najlepszy przy łagodzeniu szumów usznych?

Każdy aparat słuchowy mający funkcję łagodzenia szumów usznych będzie pomocny w radzeniu sobie z nimi, zarówno modele zewnątrzuszne jak i wewnątrzuszne.

Posiadmy szeroką ofertę żeby móc spełniać potrzeby wszystkich i byś mógł znaleźć model pasujący do Twoich preferencji.

A group of people practicing yoga for mindfulness, a way to relieve tinnitus

Co jeszcze może pomóc na szumy uszne?

Bywa, że odstawienie niektórych leków lub usunięcie woskowiny może pomóc złagodzić szum w uszach, ale tylko wtedy, kiedy było to bezpośrednią przyczyną.

Wykazano, że terapia poznawczo-behawioralna jest skuteczną metodą leczenia szumów usznych. Polega to pracy nad negatywną reakcją danej osoby na szumy, ucząc ją jak sobie z tym radzić. Można z niej skorzystać u psychologów, psychoterapeutów lub u psychiatrów.i

Bywa także, że przyczyną szumów usznych jest stres. Wtedy ćwiczenie uważności, np. joga czy medytacja mogą okazać się pomocne.ii

I jak wiadomo dieta ma wpływ na nasze zdrowie. Zdarza się tak, że niektóre osoby posiadające szumy uszne zauważyły, że niektóre rzeczy zwiększają natężenie szumów, np. kofeina czy alkohol, a badania pokazały, że dieta bogata w tłuszcze może wzmagać szumy uszne.iii

Gdzie się udać, żeby skorzystać z terapii dźwiękiem z aparatami słuchowymi?

Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskim ma szumy uszne, udaj się do gabinetu protetyki słuchu. Specjalista doradzi, jakie będzie najlepsze rozwiązanie oraz poleci, który z aparatów słuchowych najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.

Znajdź gabinet protetyki słuchu w okolicy


-----------------------------------

iCima, R. F. F, van Breukelen, G., Vlaeyen, J. W. S. (2018). Tinnitus-related fear: Mediating the effects of a cognitive behavioural specialised tinnitus treatment, Hearing Research, Volume 358, 2018, Pages 86-97, ISSN 0378-5955

iiGunjawate DR, Ravi R. Effect of yoga and meditation on tinnitus: a systematic review. J Laryngol Otol. 2021 Apr;135(4):284-287. doi: 10.1017/S0022215121000566. Epub 2021 Mar 11. PMID: 33691808.

iiiChristopher Spankovich at al. (2017) Relationship between dietary quality, tinnitus and hearing level: data from the national health and nutrition examination survey, 1999–2002.