Jak bezpieczne podróżować z aparatami słuchowymi?

Czas czytania: 4 min.
13.06.22

Wskazówki dla kierowców mających ubytek słuchu

Czy słyszenie jest istotną rzeczą kiedy kierujesz pojazd? Prawdopodobnie nawet bardziej niż Ci się wydaje. Chociaż wzrok jest najważniejszym zmysłem, gdy jesteś kierowcą to dzięki słuchowi usłyszysz zbliżającą się karetkę pogotowia, klakson niecierpliwego kierowcy lub dźwięk omyłkowo włączonych kierunkowskazów. Chociaż ubytek słuchu nie ma istotnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów, warto być przygotowanym i podjąć dodatkowe środki ostrożności. 

Radzenie sobie z ubytkiem słuchu

Jeśli zauważyłeś, że Twój słuch nie jest tak dobry jak dawniej radzimy, żebyś skonsultował się z protetykiem słuchu , by poznać stan swojego słuchu. Jeśli rzeczywiście masz ubytek słuchu, aparaty słuchowe mogą Ci pomóc. Aparaty słuchowe wzmacniają istotne dźwięki, które słyszymy na drodze i wspomagają mózg w nadawaniu im znaczenia.

Wizyty kontrolne

Twój słuch ciągle się zmienia. Dlatego ważne jest, by aparaty słuchowe były dostosowane do Twoich potrzeb. Wtedy będziesz odczuwał korzyści i komfort z ich stosowania. Jeżeli Twoje aparaty nie są ładowalne, radzimy byś miał przy sobie komplet nowych baterii. Jeżeli prowadzisz samochód i usłyszysz sygnał świadczący o tym, że należy zmienić baterie, zatrzymaj się i zmień je.

Jeżeli ubytek słuchu jest powodem tego, że czujesz się niepewnie za kierownicą, powiedz o tym swojemu protetykowi słuchu. Dzięki temu podczas wizyty i możliwości odtwarzania dźwięków będzie można dostosować aparaty słuchowe tak, żebyś lepiej słyszał istotne dźwięki podczas jazdy.

Prowadzenie samochodu a ubytek słuchu

Współczesne aparaty słuchowe to cuda techniki, czułe mikrofony zaprojektowane do rozróżniania mowy od szumu tła. Jednak nawet z aparatami słuchowymi będziesz chciał wyeliminować wszelkie rozpraszające uwagę podczas jazdy. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

Przed wyjazdem

Podczas podróżowania

  • Zanim ruszysz ścisz radio, żebyś nie musiał podczas kierowania samochodem manewrować pokrętłami. Unikanie narażenia na nadmierny hałas jest nie tylko dobre dla twojego słuchu, ale także pozwoli lepiej skoncentrować się na innych otaczających Cię dźwiękach, zwłaszcza tych, które są ważne dla bezpieczeństwa.

  • Jeżeli wieziesz pasażerów, zwróć uwagę na to, żebyś nie włączał się w żywe rozmowy. To miłe prowadzić rozmowy, a nie skupiać się tylko na prowadzeniu samochodu, ale może to być czynnikiem, który zdekoncentruje Cię i odwróci uwagę od tego, co dzieje się na drodze.

  • Miej zamknięte szyby, żeby zminimalizować hałas z drogi. Współczesne samochody są zaprojektowane tak, żeby we wnętrzu było cicho. Ale miej na uwadze to, że im mniej dźwięków wokół ciebie, tym lepiej dla Twojej koncentracji.

  • Skupienie się na prowadzeniu samochodu oznacza to, że wszystko inne możemy odłożyć do czasu, kiedy dotrzemy do celu..

  • Odłóż telefon. Pisanie SMSów, dzwonienie, nawet używając zestawu głośnomówiącego stanowi zagrożenie i jest zabronione w wielu krajach.

Kiedy zminimalizujemy wszystkie czynniki, które mogą nas dekoncentrować, będziesz mógł skupić uwagę na istotnych dźwiękach. Ale co z twoim wzrokiem? To przecież najważniejszy zmysł używany podczas jazdy. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, żeby utrzymać koncentrację wzroku na drodze:

  • Tak jak przetestowałeś swój słuch u protetyka słuchu, tak pamiętaj o sprawdzaniu wzroku u okulisty. Pamiętaj o włożeniu okularów, jeżeli powinieneś je nosić podczas kierowania samochodem. To bardzo ważne dla Ciebie, ale też dla innych użytkowników drogi.     
  • Rozważ inwestycję w tak zwane lusterka „szerokokątne”. Chociaż nie wyeliminują martwych punktów, mogą pomóc zmniejszyć potrzebę patrzenia przez ramię. Często sprawdzaj lusterko wsteczne, aby zwracać uwagę na pojazdy nadjeżdżające z tyłu.

Whether your hearing is good, or you have some degree of hearing loss, driving comes with a lot of responsibilities. To limit the risk of an accident, reduce distractions, use visual cues and, most importantly, find a hearing care centre near you that can help you improve your hearing whether you are behind the wheel or not.