Nastolatki po dorosłość (ponad 12 lat)

Kiedy nastolatek stopniowo przechodzi w dorosłość, spędza coraz więcej czasu poza domem, w różnych otoczeniach; w szkole, sali sportowej, kawiarni, domach przyjaciół itd. Potrzebuje możliwości komunikowania się z przyjaciółmi i otaczającym światem. Wszystkie te otoczenia i sytuacje wymagają optymalnego wsparcia słuchu.

„Kim jestem?” - zmiany nastroju i bliskie przyjaźnie

Wraz z zakończeniem okresu dzieciństwa i wejściem w okres prowadzący do dorosłości zauważysz zmiany w osobowości dziecka i jego zachowaniu. Będzie spędzać więcej czasu poza domem, najbardziej będą się dla niego liczyć najbliżsi przyjaciele.

W tym kilkuletnim okresie mózg dziecka nadal się rozwija, a centralny układ słuchowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Dziecko może wykazywać oznaki zdezorientowania czy przytłoczenia. Umiejętność dziecka do zdefiniowania własnej roli zależy od tego, jak przebiegała poprzednia faza rozwoju. Nastolatek zaczyna kwestionować Twoje zasady i wartości oraz otoczenie. Zachowuje więcej dla siebie, ponieważ potrzebuje prywatności i wolności. Może to powodować u ciebie poczucie zaniepokojenia, ponieważ zdajesz sobie sprawę, że nie możesz w takim samym stopniu chronić dziecka.

Wyzwania i co możesz zrobić

Na tym etapie celem dla Twojego syna czy córki jest stanie się doświadczonym użytkownikiem języka, który potrafi planować, komunikować się i wykorzystywać złożone umiejętności społeczne.

Aparaty słuchowe

W tym okresie dla nastolatka niezwykle istotne jest zminimalizowanie nieporozumień dzięki dobrze rozwiniętym umiejętnościom interpretacji i umiejętnościom pragmatycznym. Aby to zapewnić, wyjątkowo ważne jest konsekwentne noszenie aparatu słuchowego przez dziecko, jednak rodzice coraz częściej nie wiedzą, co robi ich dziecko, gdyż staje się coraz bardziej samodzielne. W okresie indywidualizacji dla nastolatka coraz ważniejsze staje się to, jak wygląda. Chce wyglądać atrakcyjnie, naśladuje przyjaciół. Zwiększa się ryzyko, że nastolatek odrzuci aparat słuchowy, albo będzie z niego rzadko korzystał. Dlatego tak ważne jest zapewnienie aparatu słuchowego, który jest dyskretny.

Nastolatki chcą także uczestniczyć w wielu zajęciach i imprezach, podczas których występuje wysoki poziom hałasu, np. w lokalach, na koncertach czy prywatkach. W takich sytuacjach aparat słuchowy może im pomóc odróżnić mowę od hałasu. Pod koniec tej fazy nastolatek powinien dobrze poznać i ocenić swój aparat słuchowy. Aparaty słuchowe dla nastolatków z techniką BrainHearingTM są doskonałe w początkowym okresie nastoletnim, dla dorosłych istnieją zaawansowane rozwiązania zarówno dla średniego jak i zaawansowanego ubytku słuchu.

Świat cyfrowych gadżetów

Systemy FM
Kiedy Twój syn czy córka rozpocznie naukę na uczelni wyższej, często będzie także uczestniczyć w wykładach w dużych audytoriach. System FM podłączony do jego/jej aparatu słuchowego pomaga słyszeć i rozumieć wykładowcę, bez względu na to, gdzie w sali się znajduje.

Dowiedz się więcej o systemach FM

ConnectLine
Łączność ze światem za pośrednictwem cyfrowych gadżetów jest dla nastolatka niezwykle ważna. Nie jesteś już dla niego jedynym źródłem inspiracji i informacji. Uszanuj jego potrzebę prywatności, daj czas na relaks w jego pokoju, słuchanie ulubionej muzyki czy gry. System ConnectLine umożliwia podłączenie aparatów słuchowych nastolatka do wszystkich rodzajów urządzeń zapewniających rozrywkę. Może także ułatwić komunikację z przyjaciółmi za pośrednictwem czatu czy telefonu komórkowego.

Dowiedz się więcej o ConnectLine

Dziecko opuszcza rodzinne gniazdo

Czy Twoje dziecko jest gotowe, aby przejąć kontrolę nad własnym życiem – i ubytkiem słuchu?

Porady
Wkrótce nadejdzie ten moment. Ważne jest, aby respektować prawo młodej osoby do dokonywania wyborów dotyczących jej życia. Twoje życie zmieniło się: nie jesteś już tym, który decyduje i za wszystko odpowiada, staraj się raczej postrzegać swoją rolę jako rolę mentora. Staraj się wskazywać dziecku źródła wiedzy i zasoby , które są pomocne dorosłej osobie z ubytkiem słuchu.

Samodzielność
Zanim młody człowiek opuści dom rodzinny, dobrze jest upewnić się, że jest samodzielny, jeśli chodzi o ubytek słuchu i dbanie o swoje aparaty słuchowe oraz pamięta o wizytach w ośrodku protetyki słuchu.

 • Wsparcie

  Rozwiązywanie problemów, jak wymienić baterie, czyścić aparaty słuchowe, stosować akcesoria dla telewizji, kina i więcej.

 • Dlaczego słuch dziecka jest tak ważny?

  Dziecko wykorzystuje słuch, aby uczyć się mówić, czytać i pisać oraz rozwijać umiejętności społeczne.

 • Otoczenie i życie społeczne dziecka

  Słuch jest istotny dla rozwoju umiejętności społecznych i umiejętności komunikacji w różnych otoczeniach.

 • Rozwiązania w dziedzinie słuchu firmy Oticon

  Dowiedz się więcej na temat rozwiązań w dziedzinie protetyki słuchu dla dorosłych ze średnim, znacznym i głębokim ubytkiem słuchu.