Ile kosztują aparaty słuchowe?

Czas czytania: 5 min.
27.04.23


Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Dlatego też nie jest łatwo znaleźć ceny aparatów w Internecie. W tym wpisie postaramy się wytłumaczyć, dlaczego tak jest, czemu ceny aparatów słuchowych tak się różnią i jakie korzyści dają rozwiązania techniczne stosowane w droższych aparatów słuchowych.

Ceny aparatów słuchowych są bardzo zróżnicowane. Dlaczego? Dlatego, że same aparaty są bardzo różne - tak jak my, nasze wymagania i potrzeby słuchowe. Wybór odpowiedniego aparatu słuchowego to kwestia szalenie indywidualna; zależy nie tylko od naszego ubytku słuchu, ale też od trybu życia, jaki prowadzimy, i potrzeb dotyczących  słyszenia - niektórym z nas wystarczy najprostsze rozwiązani, na przykład bez łączności bezprzewodowej, innym natomiast będzie zależało na bardziej zaawansowanych aparatach, na przykład ze sztuczną inteligencją. Dodatkowo większość z nas może skorzystać z dofinansowania; w Polsce wszystkim ubezpieczonym przysługuje refundacja NFZ, a niektórzy mogą starać się o dofinansowanie również ze środków innych instytucji.

 

Wybór aparatów słuchowych jest niezwykle różnorodny, począwszy od mnogości modeli (podstawowe to aparaty zauszne i wewnątrzuszne) przez poziomy wzmocnienia (aparaty dla osób z niedosłuchem od nieznacznego do głębokiego) po możliwości techniczne (od rozwiązań najprostszych z podstawowymi funkcjami, po najbardziej zaawansowane). Dobór odpowiedniego aparatu zależy od wielu czynników - niedosłuchu, wielkości przewodu słuchowego, potrzeb słuchowych itd. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę typ i stopień ubytku słuchu. Po badaniu słuchu protetyk słuchu powie, jaki mamy ubytek słuchu i czy konieczna jest dodatkowa diagnostyka. Ale na wybór aparatu wpływa nie tylko niedosłuch. Każdy z nas ma także zupełnie inną wielkość przewodu słuchowego. Istotny jest także nasz styl życia - inne potrzeby słuchowe ma osoba pracująca w cichym otoczeniu, w archiwum, czy bibliotece, a inne osoba obsługująca klientów w centrum handlowym. Dlatego np. u dwóch osób mających taki sam ubytek słuchu niekoniecznie będzie można zastosować takie samo rozwiązanie. A najważniejsze jest to, żebyśmy nosząc aparaty odczuwali korzyści. Aparat słuchowy ma być narzędziem, dzięki któremu polepszy się nasz komfort życia. Istotnym czynnikiem jest także jego cena.

Dla wielu z nas ważna jest także dostępność wsparcia finansowego. Kwota refundacji NFZ przysługująca osobom ubezpieczonym wynosi obecnie:

  • 1050 zł dla osób dorosłych (powyżej 26. roku życia).
  • 3000 zł dla dzieci i młodzieży (do 26. roku życia).

O dofinansowanie możemy też ubiegać się w innych instytucjach, na przykład z PFRON. PFRON zapewnia dofinansowanie osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności, których miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 50% (a w przypadku osób samotnych 65%) stawki przeciętnego wynagrodzenia. Środki są wypłacane za pośrednictwem: Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie, Miejskich Ośrodków Pomocy Rodzinie oraz Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej.

Najlepszym sposobem, aby poznać dokładne ceny odpowiedniego dla nas aparatu słuchowego oraz możliwości dofinansowania, jest wizyta w najbliższym punkcie protetyki słuchu. Specjalista poinformuje nas o cenach i dostępnych opcjach wsparcia finansowego, z których możemy skorzystać, kupując aparaty słuchowe.

 

Po pierwsze nowoczesne aparaty słuchowe są niewielkie, a niektóre niemal niewidoczne Czasy, gdy trzeba było nosić ze sobą duże urządzenie, aby poprawić słyszenie o kilka decybeli, już dawno minęły.


Po drugie stare aparaty słuchowe były analogowe, a nowoczesne są cyfrowe. W Oticon robimy wszystko, by rozwiązania techniczne, nad którymi pracujemy i które wykorzystujemy w naszych aparatach, były przede wszystkim użyteczne i jesteśmy dumni z zaawansowanych technicznie produktów, które oferujemy. Pożegnaliśmy tradycyjną technikę, która ograniczała odbiór dźwięku do jednego kierunku, zamiast tego umożliwiliśmy słyszenie w zakresie 3600. Sprawiliśmy, że dźwięki mowy są wyraźniejsze, a słyszenie w głośnym otoczeniu łatwiejsze i dzięki temu mniej męczące. Ograniczyliśmy do minimum problem sprzężenia, z którym borykają się użytkownicy wielu aparatów.


Po trzecie nowoczesne aparaty słuchowe nie tylko po prostu "wzmacniają dźwięki". ułatwiając słyszenie. Nasze rozwiązania mogą wręcz poprawić jakość życia. Osoby niedosłyszące często wycofują się z kontaktów społecznych, towarzyskich, unikają spotkań z rodziną i znajomymi, nie chcą przebywać z grupie, porzucają swoje zainteresowania. Trudno im uczestniczyć w rozmowach, słuchać wykładów czy śledzić akcję spektaklu.: nie słyszą, co mówią inni, muszą się mocno koncentrować, by nadążać, domyślać się brakujących słów, do tego próbują ignorować hałas otoczenia...Są zmęczone, zirytowane i zniechęcone. Dlatego skupiamy się na tym, by nasze techniki wspomagały słyszenie, rozumienie mowy i uczestniczenie w rozmowach nawet w trudnym środowisku dźwiękowym, bez ograniczania dostępu do dźwięków wokół. Żeby użytkownicy naszych aparatów mogli cieszyć się życiem.

Dodatkowo wszystkie nasze nowoczesne aparaty słuchowe są oparte na opracowanej przez nas koncepcji BrainHearing, technice która wspiera prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Wiemy, że uszy odbierają dźwięki, ale to mózg nadaje im znaczenia. A nasze aparaty słuchowe są "przyjazne dla mózgu", wspierają go w naturalnym procesie nadawania znaczenia dźwiękom, zapewniając dostęp do pełnej informacji o dźwiękach otoczenia i w ten sposób wspomagając jego prawidłowe funkcjonowanie. Dobre słyszenie zmniejsza m in. ryzyko izolacji społecznej i wystąpienia demencji. 

Na naszej stronie można skorzystać z prostego przewodnika online i sprawdzić nasze rekomendacje dotyczące wyboru aparatów słuchowych.

 

Nieustannie ulepszamy rozwiązania techniczne. Nasz zespół badawczy już pracuje nad usprawnieniami, które wyprzedzają rozwój aparatów nawet o 10 lat. Lubimy wyzwania i stawiamy sobie ambitne cele. 

Naszym najnowszym produktem jest aparat Oticon Real, w którym przetwarzanie dźwięku oparte jest na głębokiej sieci neuronowej (DNN). Oticon Real wyposażyliśmy w zaawansowane techniki, zapewniające dostęp do wszystkich ważnych dźwięków, jednocześnie chroniące przed dźwiękami zakłócającymi, nieprzyjemnymi, hałasem powodowanym przez wiatr i dotykanie aparatu słuchowego.

 

Tanie alternatywy dla aparatów słuchowych,, tzw. osobiste urządzenia wzmacniające dźwięk" (PSAP), potocznie nazywamy wzmacniaczami. Nosi się je za uchem, i jak sama nazwa wskazuje, używa do wzmacniania dźwięków. Większość z tych urządzeń nie rozróżnia źródeł dźwięków, co oznacza to, że wzmacniają wszystkie dźwięki, również hałas otoczenia. W ten sposób na dłuższą metę zamiast pomagać swojemu słuchowy, narażamy go na większe szkody.Nie zalecamy korzystania ze wzmacniaczy dźwięku, głównie ze względu na ryzyko większego uszkodzenia słuchu! Prawie każdy ze wzmacniaczy słuchu nie można dostosować do ubytku słuchu, więc nie gwarantują bezpiecznych poziomów dźwięku. Tych urządzeń nie da się porównać z aparatami słuchowymi. Dlatego tak bardzo różnią się ceną. Gdyby jednak pokusić się o porównanie, to trochę tak, jakby zestawić stary analogowy aparat telefoniczny z najnowszym smartfonem - oba rozwiązania oferują zupełnie inne możliwości.

 

Nie tak dawno temu aparaty słuchowe były w większym lub mniejszym stopniu uniwersalne. Nie dostosowały się do indywidualnych potrzeb użytkownika. Współczesne aparaty słuchowe to zaawansowane technicznie urządzenia. Są zaprojektowane tak, aby poprawiać nasze wrażenia słuchowe i wspomagać mózg w nadawaniu znaczenia dźwiękom. Najnowsza technika Oticon umożliwia optymalne dopasowanie aparatów, i niemal minimalizuje ryzyko sprzężeń (czyli głośnego piszczenia aparatu). Badania wykazały nawet, że aparaty Oticon mogą zapewnić taki sam poziom rozumienia mowy, co u osób z prawidłowym słuchem (Jull Jensen, 2019 and Callaway, 2019).

Żebyśmy mogli odczuć korzyści z noszenia aparatów słuchowych, ważne jest, by były dopasowane do naszych potrzeb słuchowych, a także stylu życia. Od czego zacząć? Od wizyty u protetyka słuchu, który podczas rozmowy pomoże nam je określić. Zupełnie innego wsparcia wymaga osoba, która cierpi na szumy uszne, innego ktoś, kto nie nadąża za rozmowami w głośnym otoczeniu, a jeszcze innego ktoś kto nie nadąża za rozmowami nawet w otoczeniu cichym. Możliwości wyboru odpowiedniego urządzenia mogą wydawać się tak duże, że aż przytłaczające. Na szczęście pomocą służą nam zawodowcy. Protetyk słuchu porozmawia z nami, by poznać nasze wymagania oraz potrzeby i zaproponować optymalne rozwiązanie. Rozwiązanie, które zapewni nam największe korzyści. Dlatego zasięgnijmy porady specjalisty. 

Zacznijmy dbać o swoje słyszenie już dzisiaj!

O cenę aparatu słuchowego najlepiej zapytać protetyka słuchu. Po badaniu słuchu i rozmowie protetyk słuchu wskaże nam odpowiednie rozwiązania. Podczas wizyty będziemy mogli sprawdzić działanie proponowanych aparatów, zanim podejmiemy decyzję o zakupie. A jeżeli już wiemy, jakiego modelu aparatu słuchowego potrzebujemy, możemy zapytać o cenę telefonicznie. Aby znaleźć protetyka słuchu w swojej okolicy, wystarczy kliknąć poniższy link. A przed wizytą zachęcamy do przeczytania naszego poradnika "Twoja pierwsza wizyta".

 

Znajdź najbliszy gabinet protetyki słuchu