Jak działają aparaty słuchowe Bluetooth®?

Czas czytania: 3 min.
11.06.20

Technika Bluetooth jest stosowana w wielu urządzeniach, których używamy na co dzień, w tym w zestawach słuchawkowych, smartfonach, laptopach, głośnikach i aparatach słuchowych. Technika Bluetooth ułatwia przesyłanie danych takich jak: zdjęcia, muzyka, filmy a także dźwięku głosu bez konieczności używania przewodów.

 

Dwa standardy techniki Bluetooth

“Bluetooth” to dwie całkiem różne techniki: classic Bluetooth (klasyczny Bluetooth) i Bluetooth Low Energy technology (BLE). Tą drugą technikę stosujemy standardowo w aparatach słuchowych Oticon.

Podczas, gdy klasyczna technika Bluetooth została stworzona do bezprzewodowych zestawów słuchawkowych, Bluetooth Low Energy jest nowszą techniką zużywającą dużo mniej energii w porównaniu z klasycznym Bluetooth (zapewniając aparatom słuchowym dłuższy czas pracy), dlatego jest znacznie częściej stosowaną techniką Bluetooth przez wielu producentów. 

Bluetooth Low Energy to technika stosowana w mobilnych produktach Apple np. w iPhone. W aparatach słuchowych Oticon stosujemy technikę Bluetooth Low Energy także ze względu na możliwość bezpośredniej transmisji do dwóch aparatów jednocześnie. Możliwe jest też bezpośrednie przesyłanie dźwięku z telefonów Apple do aparatów słuchowych Oticon – mogą to być połączenia telefoniczne, muzyka itd. 

A po drugiej stronie jest klasyczna technika Bluetooth, która wciąż jest używana w wielu urządzeniach z systemem Android. Ponieważ ta technika zużywa dużo energii, większość aparatów słuchowych nie jest z nią kompatybilna – co w większości przypadków oznacza brak możliwość bezpośredniego przesyłania bezprzewodowego z telefonów z systemem Android.

Pod koniec roku 2019 wprowadzono do systemu Android protokół ASHA (Audio Streaming for Hearing Aids), umożliwiający przesyłanie strumieniowe dźwięku na aparaty słuchowe. Oznacza to, że niebawem użytkownicy systemu Android będą mieli te same funkcjonalności z których już korzystają użytkownicy urządzeń Apple. 

Oticon ConnectClip pomaga w odbiorze dźwięków 

A co jeśli okaże się, że twoje aparaty słuchowe nie łączą się z telefonem z systemem Android?
Wtedy użyj urządzenia Oticon ConnectClip!

ConnectClip to urządzenie, które umożliwia bezprzewodowe połączenie telefonu komórkowego (Android lub iPhone)
z aparatami słuchowymi Oticon z funkcją Bluetooth. Umożliwia także dwukierunkowe przesyłanie dźwięku, co oznacza, że może przesyłać twój głos do telefonu – i umożliwia odbieranie połączeń bez angażowania rąk. 

ConnectClip jest też przydatny, kiedy będziesz w głośnym otoczeniu, możesz wtedy słyszeć głos konkretnej osoby bezpośrednio w swoich aparatach słuchowych. Ponieważ ConnectClip można użyć jako zdalnego mikrofonu. 

Dowiedz się więcej o ConnectClip

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o funkcjach, możliwościach połączeń aparatów słuchowych z urządzeniami takimi jak telefon, telewizor, zachęcamy do zapoznania się z blogiem (zakładka łączność).