Zalety i wady "niewidocznych" aparatów słuchowych

Czas czytania: 4 min
10.07.22

Okazało się, że masz ubytek słuchu i protetyk słuchu zalecił Ci noszenie aparatów słuchowych? Dzięki dzisiejszym technikom masz wiele możliwości wyboru, a niektóre z nich są prawie niewidoczne. Ale które będą odpowiednie dla Ciebie?

Wewnątrzuszne aparaty słuchowe to jedna z opcji, kiedy zależy Ci na dyskretnych aparatach słuchowych, które są będą dopasowane do kanału usznego. 

Wybór jest duży, ale wiele zależy od stopnia niedosłuchu oraz twoich potrzeb. Dwa, najbardziej dyskretne, najmniejsze modele to:

  • CIC (całkowicie wewnątrzprzewodowe): to aparaty słuchowe, które umieszcza się w przewodzie słuchowym, a nie w małżowinie usznej.

  • IIC (niewidoczne w przewodzie słuchowym): te aparaty słuchowe umieszcza się głęboko w przewodzie słuchowym, często są wykonywane w kolorze czarnym, by kolor zlewał się z cieniem z przewodu słuchowego.

Wybór takich aparatów słuchowych może okazać się kuszący. Zazwyczaj modele te są odpowiednie dla większości osób, ale czy będą odpowiadać Twoim potrzebom? 

Poniżej opisaliśmy „za i przeciw” o aparatach wewnątrzusznych. 

Korzyści ze stosowania wewątrzusznych aparatów słuchowych

  • Są dyskretnym rozwiązaniem i właściwym wyborem, jeżeli zależy Ci na dobrych aparatach słuchowych, które nie będą widoczne. Nie posiadają żadnych elementów wystających poza ucho. Reasumując, ważą niewiele, są komfortowe, bo wykonujemy je na indywidualne zamówienie, by pasowały do Twojego ucha.     

  • Ze względu na to, że takie aparaty słuchowe umieszcza się w uchu ułatwia to noszenie np. okularów, czapek, nauszników oraz sprawia, że są mniej wrażliwe na zakłócenia wywoływane podmuchami wiatru.

  • Aparaty Oticon ITC są odpowiednie dla osób z ubytkiem słuchu od nieznacznego do głębokiego, co oznacza, że mogą odpowiadać potrzebom większości osób.

  • Zostały opracowane tak, aby pasowały do Twojego stylu życia, niezależnie od tego, czy uprawiasz sport, robisz zakupy, czy cokolwiek innego.

Wady wewnątrzusznych aparatów słuchowych

  • Aparaty słuchowe tego typu wymagają trochę więcej uwagi dotyczącej codziennej higieny ze względu na wilgoć i woskowinę, które mają łatwiejszą drogę do wnikania. Poradzenie sobie z wymianą małych baterii może okazać się wyzwaniem, szczególnie dla osób z trudnościami z zadaniami manualnymi.     

  • Jeżeli masz nieznaczny ubytek słuchu możesz zauważyć, że słyszysz swój głos lepiej niż do tej pory, to ze względu na to, że nosisz w uchu aparat przez wiele godzin dziennie. Przywyknięcie do tego zajmie trochę czasu. 

  • Malutkie aparaty słuchowe mogą oznaczać pójście na kompromis ze względu na funkcje i wydajność audiologiczną. Modele IIC i CIC są tak małe, że nie mają wystarczająco miejsca na umieszczenie dwóch mikrofonów. A aparaty słuchowe z dwoma mikrofonami są niezbędne, by wspierać słyszenie w sytuacjach z wieloma źródłami dźwięku i hałasem w tle.

  • Ze względu na niewystarczającą ilość miejsca zastosowanie łączności Bluetooth nie jest możliwa w większości modeli aparatów słuchowych IIC i CIC. Z tego względu nie możliwe jest też zdalne sterowanie aparatami słuchowymi oraz korzystanie z funkcji ‘HearingFitness’.

Aparaty słuchowe dobrane do Twoich potrzeb

Wewnątrzuszne aparaty słuchowe nie są dla każdego użytkownika. Porozmawiaj ze swoim protetykiem słuchu. W trakcie rozmowy będziesz mógł opowiedzieć o swoim stylu życia oraz o środowiskach akustycznych w jakich przebywasz na co dzień. Dzięki temu będzie można dobrać najbardziej odpowiednie rozwiązanie pasujące do Twoich potrzeb słuchowych.

A wszystko zaczyna się od zbadania słuchu. Zarezerwowanie wizyty u protetyka słuchu to prosta sprawa! 

Znajdź najbliższy gabinet protetyki słuchu