Bluetooth to technika bezprzewodowego łączenia wielu urządzeń, z których korzystamy na co dzień, takich jak zestawy słuchawkowe, smartfony, laptopy, głośniki – i aparaty słuchowe. Technika Bluetooth umożliwia przesyłanie bez konieczności używania kabli takich danych jak zdjęcia, muzyka, filmy i głos.

W technice Bluetooth wykorzystywane są trzy różne protokoły, z których każdy ma własne funkcje i zastosowania.

LE Audio to następna generacja techniki Bluetooth. Łączy w sobie zalety Bluetooth Classic i Bluetooth Low Energy z dłuższą żywotnością baterii, możliwością wielu połączeń i doskonałą jakością dźwięku.
LE Audio został stworzony specjalnie do transmisji dźwięku i umożliwia bezpośrednie połączenie aparatów słuchowych Oticon z urządzeniami, które obsługują ten protokół, np.: telefonami z systemem Android, tabletami czy komputerami z systemem Windows.

Bluetooth Low Energy zużywa mniej energii niż klasyczny Bluetooth. Jest to standardowy protokół przeznaczony jedynie do transmisji danych. Z tego powodu Apple®, Android™ i Oticon opracowały własne protokoły Bluetooth Low Energy, aby móc przesyłać również dźwięk – a także inne rodzaje danych.

Bluetooth Classic to oryginalna technika Bluetooth. Jest stosowana głównie w urządzeniach takich jak bezprzewodowe zestawy słuchawkowe, kontrolery gier i telefony komórkowe. Aparaty słuchowe Oticon nie korzystają z klasycznego Bluetooth.

Klasyczny Bluetooth i Bluetooth Low Energy nie współpracują ze sobą. Dlatego aparaty słuchowe Oticon nie będą łączyć się bezpośrednio z wieloma powszechnie dostępnymi urządzeniami opartymi na klasycznym Bluetooth.

Co więcej, standardowy protokół Bluetooth Low Energy jest przeznaczony wyłącznie do transmisji danych. Z tego powodu Apple®, Android™ i Oticon opracowały własne protokoły Bluetooth Low Energy, aby móc przesyłać również dźwięk – a także inne rodzaje danych.

LE Audio to połączenie zalet Bluetooth Classic i Low Energy z dłuższą żywotnością baterii, możliwością wielu połączeń i doskonałą jakością dźwięku.

Jak aparaty słuchowe Oticon z Bluetooth komunikują się z innymi urządzeniami mobilnymi?

Bluetooth Low Energy jest już używany w produktach mobilnych Apple, takich jak iPhone, co umożliwia przesyłanie dźwięku bezpośrednio z iPhone'a, iPada i komputera Mac do wszystkich aparatów słuchowych Oticon z Bluetooth – rozmów telefonicznych, muzyki czy innych dźwięków. Strumieniowe przesyłanie dźwięku jest obsługiwane przez protokół komunikacji hands-free bez konieczności ręcznej konfiguracji Apple.

Wiele telefonów z systemem Android obsługuje protokół Android ASHA (Audio Streaming for Hearing Aids), a niektóre obsługują LE Audio, co oznacza, że mogą bezpośrednio przesyłać dźwięk do kompatybilnych aparatów słuchowych. Kliknij tutaj, aby sprawdzić, które urządzenia z systemem Android umożliwiają bezpośrednią transmisję strumieniową do aparatów słuchowych Oticon.

Większość urządzeń z systemem Android nadal obsługuje tylko klasyczną technikę bezprzewodową Bluetooth.
Ponieważ technika ta zużywa znacznie więcej energii, aparaty słuchowe Oticon nie korzystają z niej — w związku z tym
bezpośrednie przesyłanie strumieniowe z telefonów nieobsługujących ASHA nie jest możliwe. Właśnie w takim przypadku
przydaje się Oticon ConnectClip!

ConnectClip to urządzenie, które umożliwia bezprzewodowe połączenie telefonu komórkowego (Android lub iPhone) z aparatami słuchowymi Oticon z funkcją Bluetooth. Ponieważ ConnectClip wykorzystuje zarówno klasyczną technikę Bluetooth, jak i Bluetooth Low Energy, może komunikować się z aparatami słuchowymi oraz z urządzeniami, które obsługują tylko klasyczną technikę Bluetooth. W ten sposób jest możliwa komunikacja między tymi dwoma urządzeniami.

Umożliwia także dwukierunkowe przesyłanie dźwięku, co oznacza, że może także przesyłać głos do telefonu. To dwukierunkowe połączenie umożliwia komfortowe prowadzenie rozmów telefonicznych z przyjaciółmi i rodziną w trybie zestawu słuchawkowego.

ConnectClip przydaje się również do bezpośredniego słuchania czyjegoś głosu — na przykład w zatłoczonym lub głośnym otoczeniu. W tym przypadku ConnectClip działa jak mały zdalny mikrofon noszony przez rozmówcę. ConnectClip rejestruje głos i przesyła go bezpośrednio do twoich uszu za pośrednictwem aparatów słuchowych.

Aby dowiedzieć się więcej o możliwościach połączenia aparatów słuchowych z urządzeniami używanymi na co dzień,
w tym z telefonem i telewizorem, kliknij to łącze z naszym wpisem na blogu o łączności aparatów słuchowych Oticon.