Angażowanie rodziny

Gdy u dziecka zostaje zdiagnozowany ubytek słuchu, sytuacja wymaga wiele uwagi ze strony rodziców i dziecka. Ale ubytek słuchu wpływa także na resztę rodziny.

Działanie zespołowe w rodzinie

Nawet to, że dziecko używa aparatów słuchowych, nie zmieni faktu, że ma uszkodzony słuch. Rodzina i przyjaciele muszą się  dostosować. Wychowywanie dziecka niedosłyszącego wymaga wiele cierpliwości od wszystkich członków rodziny. Najlepsze rozwiązanie dla twojej rodziny to działanie zespołowe i wzajemna adaptacja.

To, czy dziecko z ubytkiem słuchu przyszło na świat jako najstarsze, środkowe czy najmłodsze, jaka jest różnica wieku między rodzeństwem oraz liczebność rodziny wpłynie na Twoje rodzicielskie oczekiwania względem dziecka. Dziecku niedosłyszącemu, które ma młodsze rodzeństwo, należy pozwolić  być „starszym” bratem czy siostrą i nie przydzielać roli starszego rodzeństwa dzieciom młodszym, tyko dlatego, że lepiej słyszą.

Radzenie sobie z reakcjami emocjonalnymi rodzeństwa: jedną ze strategii jest wprowadzenie spotkań rodzinnych, podczas których możesz odpowiadać na pytania, rozmawiać na ważne tematy, pomagać dzieciom wyrażać uczucia a także znajdować pozytywne sposoby radzenia sobie z emocjami.

Radzenie sobie z reakcjami emocjonalnymi przyjaciół dziecka: inna przydatna strategia to zapraszanie kolegów i koleżanek dziecka do domu, aby się wspólnie bawili. Jeżeli będziesz otwarty, zachęcisz dzieci do zadawania pytań i odpowiesz na nie, spowodujesz, że łatwiej im będzie zaakceptować ubytek słuchu Twojego dziecka. 

Przeczytaj więcej o otoczeniu dziecka i życiu społecznym

Zaangażuj rodzeństwo i dziadków

Większość dzieci z ubytkiem słuchu rodzi się w rodzinach, w których niedosłuch nie występuje wcale lub u nielicznych krewnych. Zarówno dziadkowie jak i rodzeństwo muszą nauczyć się właściwie komunikować z dzieckiem.

Dziadkowie
Dziadkowie dziecka również mogą mieć ubytek słuchu, ale jest on zazwyczaj związany z naturalnym procesem starzenia. Dziadkowie powinni zrozumieć, że ich doświadczenia z aparatami słuchowymi - czy to pozytywne, czy negatywne -  mogą znacznie się różnić od doświadczeń wnuka czy wnuczki. Mogą okazywać wsparcie i miłość oraz traktować dziecko tak samo, jak pozostałe wnuki.

Rodzeństwo
W wielu rodzinach zapomina się o roli rodzeństwa, mimo że ubytek słuchu brata czy siostry ma na nie duży wpływ. Niezwykle ważne jest optymistyczne, otwarte podejście oraz rozmawianie z rodzeństwem o ubytku słuchu i aparatach słuchowych. Możliwe, że inne dzieci pytają „Dlaczego twój brat tak dziwnie mówi?”, albo „Co on nosi?” Pomóż rodzeństwu, ucząc je, jak ma reagować i pamiętaj, aby samemu być wzorem do naśladowania.

 • Zachęcaj do wspólnej zabawy

  Dzieciom dobrze słyszącym i dzieciom z ubytkiem słuchu, podobnie jak dzieciom z różnych grup wiekowych, mogą być potrzebne specjalne instrukcje, które pomogą im się wspólnie bawić. Chwal je za postępy i pamiętaj: dziecko, prawidłowo słyszące musi czasami wykazywać się cierpliwością, ale pozwól mu także wyznaczyć granice.

 • Przydzielaj wszystkim obowiązki

  Poproszenie dziecka prawidłowo słyszącego, żeby Ci pomogło może być prostszym rozwiązaniem - zwłaszcza kiedy się śpieszysz. Jednak, mimo że wyjaśnienie wszystkiego dziecku niedosłyszącemu może zająć nieco więcej czasu, wszystkie dzieci mogą pomagać w domowych obowiązkach, odpowiednich do ich wieku.

 • Nie stawiaj rodzeństwa w roli tłumaczy

  Pamiętaj, aby nie pozwolić dziecku słyszącemu prawidłowo występować w roli tłumacza. Nie karz mu opowiadać, co się działo pod Twoją nieobecność, ani nie oczekuj, że będzie wołać na obiad niedosłyszącego brata czy siostrę.

 • Dlaczego słuch dziecka jest tak ważny?

  Dziecko wykorzystuje słuch, aby uczyć się mówić, czytać i pisać oraz rozwijać umiejętności społeczne.

 • Wychowywanie dziecka z ubytkiem słuchu.

  Jak wyważyć ochronę twojego dziecka i jego samodzielność, aby mogło w pełni cieszyć się życiem.

 • Otoczenie i życie społeczne dziecka

  Słuch jest istotny dla rozwoju umiejętności społecznych i umiejętności komunikacji w różnych otoczeniach.

 • Aparaty słuchowe Oticon dla dzieci

  Dowiedz się więcej na temat rozwiązań w dziedzinie protetyki słuchu dla dzieci ze średnim, znacznym i głębokim ubytkiem słuchu.