Zaakceptowanie ubytku słuchu dziecka

Wielu rodziców jest bardzo zaniepokojonych i obawia się, że ich dziecko będzie miało w życiu mniej możliwości. Ten niepokój jest naturalny, przecież wszyscy życzymy naszym dzieciom jak najlepiej.

Myśląc o przyszłości być może zadajesz sobie pytania: „Czy moje dziecko będzie potrafiło zawierać przyjaźnie? ”, „Czy zdoła zdobyć wykształcenie i pracę?”, „Czy znajdzie partnera/partnerkę?”. Taka troska jest zupełnie zrozumiała. Ale dzisiejsze aparaty słuchowe są tak zaawansowane, że nawet dzieci z głębokim ubytkiem słuchu mogą odnieść znaczące korzyści z ich używania.

Inni rodzice także mieli podobne wątpliwości i poradzili sobie. Poznanie tych rodzin i ich doświadczeń może pomóc Tobie, a Twojemu dziecku dać szansę nawiązania kontaktów z innymi dziećmi korzystającymi za aparatów słuchowych.

Co z przyszłością?

Marz o przyszłości i zachęcaj swoje dziecko, aby także marzyło. Niedosłuch Twojego dziecka nie musi odbierać mu radości życia ani ograniczać możliwości cieszenia się wszystkim, co ma ono do zaoferowania.

Nie rezygnuj z marzeń i ambicji
Jak każdy rodzic masz marzenia i ambicje dotyczące Twojego dziecka - to naturalne. Chcemy, żeby nasze dzieci odnosiły sukcesy i martwimy się, czy będą miały takie same możliwości jak ich rówieśnicy. Nie rezygnuj z marzeń i ambicji dotyczących Twojego dziecka i w optymalny sposób wspieraj jego rozwój. Celem misji Oticon jest zapewnienie lepszej przyszłości każdemu niedosłyszącemu dziecku. A naszym wspólnym celem jest zapewnienie Twojemu dziecku tego, czego potrzebuje, aby stać się tym, kim chce być i w pełni rozwinąć swój potencjał.

Kochaj i motywuj
Kochaj swoje dziecko, akceptuj i motywuj je. Chwal, kiedy zrobi coś dobrze. Słuchaj, gdy chce się czymś z Tobą podzielić - nawet małymi rzeczami. Miłość i troska stymulują dziecko i sprawiają, że czuje się odprężone i bezpieczne. Bądź dla dziecka oparciem, daj mu odczuć, że jest częścią świata ludzi słyszących, niech wierzy w swoje możliwości i bierze udział we wszystkim, co oferuje życie. 

Dawaj dziecku możliwości

Oprócz zapewnienia dziecku mnóstwa cierpliwości, miłości i bezpieczeństwa, ważne jest także, aby w miarę możliwości wychowywać je jak dziecko prawidłowo słyszące. W domu należy mu przydzielić pewne obowiązki; musi funkcjonować na takich samych zasadach jak rodzeństwo; powinno też mieć możliwość samodzielnego wykonywania różnych czynności - nie pod Twoją kuratelą. 

Rozwój różnych umiejętności oraz kompetencji społecznych zależy od doświadczania zarówno sukcesów jak i porażek, a także od wsparcia, jakie otrzymujemy w razie niepowodzeń, tak abyśmy mogli "uczyć się na błędach". Wielu rodziców dzieci niedosłyszących uważa, że trudno jest zachować równowagę między chronieniem i wymaganiem. Bardzo ważne jest, by dając dziecku dobry przykład i stawiając sprawiedliwe wymagania, przygotować je do funkcjonowania w prawdziwym świecie. Dzieci muszą stać się silnymi, niezależnymi i pewnymi siebie dorosłymi – bez względu na fizyczne upośledzenie.

Istotnym elementem wychowania dziecka z ubytkiem słuchu jest również zachęcanie go do samodzielnego radzenia sobie z ubytkiem słuchu, ponieważ jest to klucz do zmotywowania dziecka do noszenia aparatów słuchowych. Jednym ze sposobów może być wyjaśnienie, dlaczego ma aparaty słuchowe i jak one działają.

Przeczytaj, jak ważny jest dźwięk
 • Zaangażuj dziecko w dbanie o aparaty słuchowe

  Małe dziecko może samo przynosić Ci swoje aparaty słuchowe i wkładać je na noc do osuszania. Starsze dziecko może wymieniać baterie i samo zakładać aparaty, a kiedy jeszcze podrośnie, może je samodzielnie czyścić.

 • Naucz dziecko, jak zadbać o własne potrzeby

  Umiejętność dbania o własne interesy - adekwatna do wieku dziecka - jest bardzo ważna. Pomóż dziecku dbać o własne potrzeby słuchowe i rozmawiaj z nim o tym, co może zrobić, gdy komunikacja staje się trudna.

 • Pozwól dziecku decydować

  Twoje dziecko będzie  przez całe życie wielokrotnie odwiedzać gabinet protetyczny . Pozwól mu wybrać kolor aparatów słuchowych . Powiedz dziecku, że samo najlepiej wie, co czuje, jakie są jego potrzeby i doświadczenia.

Wsparcie na wszystkich etapach

Gdy dziecko dorasta, a Ty wykorzystujesz odpowiednie techniki i narzędzia komunikacji oraz wybierasz odpowiednie aparaty słuchowe, to co poprzednio było trudne, staje się prostsze. Pamiętaj jednak, że każdy nowy etap w życiu wiąże się z nowymi wyzwaniami. 

Angażowanie rodziny

Gdy u dziecka zostaje zdiagnozowany ubytek słuchu, sytuacja wymaga wiele uwagi ze strony rodziców i dziecka. Ale ubytek słuchu wpływa także na resztę rodziny.

Dowiedz się jak zaangażować rodzinę i stworzyć pozytywną atmosferę.

 • Nie jesteś sam

  Nawiąż kontakt z innymi - portale społecznościowe czy inne zasoby internetowe mogą okazać się pomocne. Skontaktuj się też z protetykiem słuchu.

 • Dlaczego słuch dziecka jest tak ważny?

  Dziecko wykorzystuje słuch, aby uczyć się mówić, czytać i pisać oraz rozwijać umiejętności społeczne.

 • Otoczenie i życie społeczne dziecka

  Słuch jest istotny dla rozwijania umiejętności społecznych i umiejętności komunikacji w różnych otoczeniach.

 • Aparaty słuchowe Oticon dla dzieci

  Poznaj nasze aparaty słuchowe Oticon Opn Play™ dla dzieci.