7 rzeczy, które możesz robić, nosząc aparaty słuchowe

Czas czytania: 3 min.
09.05.18

Ty lub ktoś z Twoich bliskich ma niedosłuch? Ubytek słuchu nie musi Was ograniczać. Istnieje mnóstwo fajnych sposobów na spędzanie wolnego czasu, którymi można się cieszyć, nosząc aparaty słuchowe.

1. Ćwicz

Sport to wspaniałe hobby, niezależnie od tego, czy jest to jazda rowerem górskim, wspinaczka czy siłownia.
Na szczęście istnieje wiele dyscyplin sportowych, podczas uprawiania których można nosić aparaty słuchowe – wystarczy użyć specjalnej linki zabezpieczającej do aparatów.

Za jej pomocą przymocujesz aparaty słuchowe do ubrania, dzięki czemu będziesz miał pewność, że ich nie zgubisz ani nie uszkodzisz, jeśli zsuną się z uszu.

b2coticonblogthumbimage9funactivitiestodowithahearingaidmo

2. Tańcz w deszczu – z parasolem!

Aparaty słuchowe to urządzenia elektroniczne, dlatego najlepiej ich nie moczyć – ale to nie znaczy, że musisz bać się wody. Po prostu unikaj wystawiania aparatu słuchowego na bezpośredni lub trwający dłuższy czas kontakt z wodą.

Nowe aparaty słuchowe mają stopień ochrony IP68. Oznacza to, że tolerują wilgoć, a nawet mogą zmoknąć,
co zostało udowodnione w odpowiednich testach. Wszystkie nowe rodzaje aparatów słuchowych poddaje się testom – aparaty są zanurzane w wodzie, a po wyjęciu muszą nadal działać.

Więc wyjdź na dwór, nie obawiając się deszczu. Po prostu włóż kapelusz lub otwórz parasol, żeby nie padało na Twoje aparaty słuchowe. A po powrocie daj im dokładnie wyschnąć – odłóż je z otwartą komorą baterii, aby zapewnić przepływ powietrza wewnątrz aparatu. Możesz także użyć specjalnego osuszacza do aparatów słuchowych (UWAGA! nie używaj osuszacza, gdy posiadasz aparaty słuchowe z opcją ładowania miniRITE R)

3. Chodź na wykłady

Masz ubytek słuchu i używasz aparatów słuchowych, a chcesz uczestniczyć w wykładach lub słuchać prelekcji? Istnieje wiele rozwiązań, które mogą Ci pomóc w takich sytuacjach. Przykładem mogą być zdalne mikrofony przesyłające bezprzewodowo dźwięk od osoby mówiącej wprost do Twoich aparatów słuchowych. Ponadto w wielu salach lekcyjnych czy wykładowych stosowane są systemy FM, które transmitują głos mówiącego za pośrednictwem odbiornika FM do Twoich aparatów. 

Dowiedz się więcej o korzystaniu z systemu FM

4. Oglądaj filmy i spektakle

Większość nowoczesnych aparatów słuchowych pozwala czerpać przyjemność z chodzenia do kina i teatru – oglądać film czy spektakl bez żadnych problemów. Jest też proste rozwiązanie dla osób, dla których wsparcie aparatów słuchowych nie jest wystarczające – to systemy pętli indukcyjnych. Wiele teatrów jest wyposażonych w system pętli indukcyjnej, który odbiera dźwięki ze sceny i przekazuje je do aparatów słuchowych wyposażonych w cewkę telefoniczną. Żeby korzystać z tego rozwiązania, wystarczy zmienić program aparatu słuchowego.

5. Jedz w restauracji

Jeżeli masz ubytek słuchu, spotykanie się z kimś w kawiarni czy restauracji może nie sprawiać Ci przyjemności, ponieważ w takich gwarnych miejscach trudno Ci słyszeć. Ale mamy dla Ciebie wskazówkę: wybierz stolik w jak najcichszym, najspokojniejszym miejscu (lub poproś o taki, dokonując rezerwacji). 

Jest też inne rozwiązanie – nasze najnowsze aparaty słuchowe Oticon, które dają Ci naturalny dźwięk w zakresie 360°. Możesz słyszeć wielu rozmówców i przenosić uwagę, kiedy chcesz – nawet w głośnym otoczeniu.

b2c-oticon-blog_post-image_9_fun_activities_to_do_with_a_hearing_aid_restaurant2

6. Idź na koncert

Świat muzyki jeszcze nigdy nie oferował nam tak dużego wyboru. Jednak, niezależnie od tego czy lubisz rock'n'roll, czy eksperymentalny jazz, ważne jest, abyś podczas koncertu chronił swój słuch.

Po prostu pamiętaj, żeby w aparatach słuchowych wybrać odpowiedni program, na przykład program muzyczny
lub ustawienie przeznaczone do głośniejszego otoczenia. A gdy robi się naprawdę głośno, zdejmij aparaty słuchowe i włóż do uszu zatyczki.

7. Leć w nieznane miejsce

Jeśli przygotowujesz się do podróży, mamy dla Ciebie ważną wskazówkę – zwłaszcza na długie loty.

Kiedy ustawisz głośność aparatów słuchowych na zero, możesz ich używać jako bardzo skutecznych słuchawek redukujących hałas. To pomoże ograniczyć odbiór uciążliwego hałasu wewnątrz samolotu i sprawi, że podróż będzie przyjemniejsza.

I jeszcze jedna rada na wakacje last minute – pamiętaj o zapasowych bateriach lub kup aparaty słuchowe, które można ładować. W większości krajów na świecie baterie do aparatów słuchowych będą dostępne, ale znalezienie ich, zwłaszcza jeśli musisz porozumiewać się w obcym języku, może być kłopotliwe. Jeżeli chcesz ułatwić sobie życie, uniknąć tego stresu i zaoszczędzić czas, wybierz aparaty słuchowe z możliwością ładowania. Wystarczy naładować je w nocy, aby móc z nich korzystać przez cały dzień.