Dlaczego zdrowy słuch jest kluczowy w walce z demencją?

Czas czytania: 5 min.
02.09.19

Czy wiesz, że w jednej trzeciej przypadków demencję można opóźnić lub całkowicie jej zapobiec?*
Na zmniejszenie lub zwiększenie ryzyka wystąpienia demencji wpływają czynniki związane ze stylem życia.
Dobra wiadomość jest taka, że możesz ćwiczyć swój mózg lub zmienić styl życia, aby zapobiec lub chociaż opóźnić wystąpienie demencji. Najlepszym punktem wyjścia będzie zadbanie o swój słuch. 

Ubytek słuchu to czynnik ryzyka demencji w średnim wieku. Podobnie jak inne czynniki, takie jak palenie, depresja, czy brak aktywności fizycznej, nieleczony ubytek słuchu nazywany jest „modyfikowalnym czynnikiem ryzyka”,
co oznacza, że można mu przeciwdziałać. Nieleczony niedosłuch to tak naprawdę najważniejszy czynnik ryzyka demencji, którym można się zająć. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego tak jest i jak to zrobić.

Ćwiczenie mózgu jest równie ważne jak każdej innej części ciała

Podobnie jak musisz używać mięśni nóg, aby móc chodzić, powinieneś ćwiczyć mózg, aby zapewnić mu sprawność
i zatrzymać jej pogarszanie się. Twój słuch odgrywa kluczową rolę w zdrowiu psychicznym, dlatego właśnie stworzyliśmy BrainHearing™.

Możesz ćwiczyć mózg na różne sposoby, na przykład rozwiązując łamigłówki, krzyżówki, czy zadania matematyczne. Te aktywności nie będą jednak wystarczające, jeżeli cierpisz na ubytek słuchu i nie podejmujesz leczenia. Nieleczony niedosłuch zwiększa ryzyko spadku sprawności intelektualnej ze względu na jego możliwe skutki uboczne, takie jak wycofanie się z życia towarzyskiego. 

W jaki sposób ubytek słuchu zwiększa ryzyko demencji

Nieleczony ubytek słuchu może prowadzić do demencji, co jest wystarczającym powodem, aby potraktować
go poważnie. Ubytek słuchu może zwiększać ryzyko demencji na wiele sposobów, ale skupimy się na trzech przykładach: 

  1. Ubytek słuchu prowadzi do wykluczenia społecznego, które pozbawia mózg odpowiedniej stymulacji i stanowi czynnik ryzyka demencji.
  2. Ubytek słuchu pozbawia nas energii potrzebnej do tworzenia wspomnień i rekompensowania dźwięków, które nam umknęły.
  3. Ubytek słuchu może przyspieszać atrofię i kurczenie się tkanek mózgu.

W przyszłości aparaty słuchowe mogą stanowić część skutecznego leczenia demencji

Leczenie ubytku słuchu może być bardziej skuteczne w zmniejszaniu ryzyka demencji niż jakikolwiek inny modyfikowalny czynnik ryzyka, w tym rzucenie palenia (5%), czy większa aktywność fizyczna (3%)*.
Ubytek słuchu to najważniejszy modyfikowalny czynnik ryzyka przyczyniający się do wystąpienia demencji.
Gdy lepiej zrozumiemy zależność między ubytkiem słuchu i demencją, będziemy w stanie zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia o 9%. 

Dźwięki odbierane przez nasze uszy są przekazywane do mózgu i tam przetwarzane. Twój mózg przeprowadza cztery fundamentalne działania, dzięki którym nadaje sens dźwiękom:

  • Twój mózg oddziela źródła dźwięków.
  • Twój mózg rozpoznaje poszczególne dźwięki i nadaje im znaczenie.
  • Twój mózg Orientuje się w oparciu o lokalizowanie różnych dźwięków za pomocą obojga uszu.
  • Twój mózg koncentruje się na istotnych dźwiękach.

Wszystkie te działania zachodzą w mózgu jednocześnie, ale w przypadku osób z ubytkiem słuchu przetwarzanie dźwięków jest utrudnione. Technika BrainHearing™ pomaga mózgowi przetwarzać otaczające Cię dźwięki i nadawać im znaczenie, zachowując kontekst otoczenia. BrainHearing jest wykorzystywana w wielu aparatach słuchowych Oticon.

Przeczytaj więcej na temat BrainHearing™ 

Wykonaj pierwszy krok ku zahamowaniu demencji

Pierwszym krokiem w walce z demencją jest podjęcie działań, które zmniejszą ryzyko. Możesz rzucić palenie i zacząć więcej ćwiczyć, ale jak pokazaliśmy w tym artykule, najlepszym krokiem jest leczenie ubytku słuchu. Czy podejrzewasz u siebie ubytek słuchu? Wykonaj nasz prosty jednominutowy test i sprawdź, czy masz rację.

Sprawdź swój słuch

 

*Livingston et al, 2017