Pięć przydatnych wskazówek

Czas czytania: 2.5 min.
29.01.20

W pierwszym okresie używania aparatów słuchowych, bardzo ważne jest wypracowanie „dobrych zwyczajów”. Pomogliśmy już setkom tysięcy ludzi na nowo cieszyć się życiem i z doświadczenia wiemy, że istnieją czynniki, które mogą ułatwić ten początkowy okres i sprawić, by korzystanie
z aparatów słuchowych było miłym doświadczeniem.

 

Przygotowaliśmy pięć praktycznych wskazówek, które możesz wykorzystać w codziennym życiu. 

 

Wymiana baterii w aparacie słuchowym to prosta czynność i użytkownicy aparatów szybko przyzwyczajają się do ich samodzielnego wymieniania. Ale niektórzy nie są pewni, na jakie baterie działa ich aparat słuchowy, dlatego zakup nowych baterii, na przykład podczas zagranicznego wyjazdu, mógłby stanowić dla nich problem.

Na szczęście baterie mają uniwersalne oznaczenia – kolorystyczne i numeryczne (dany kolor naklejki i opakowania jest przyporządkowany konkretnemu rozmiarowi baterii): kolor żółty to rozmiar 10, pomarańczowy – 13, brązowy – 312, niebieski – 675.

Jeśli nie jesteś pewny, które baterie powinieneś kupić, możesz po prostu sprawdzić kolor baterii, których używasz,
i porównać go z tymi, które znajdziesz w lokalnych aptekach czy supermarketach. Jeśli nie masz przy sobie opakowania baterii, możesz porównać wielkość baterii znajdującej się w aparacie z bateriami dostępnymi w sklepie. 

Wybierz jedną szufladę, do której będziesz wkładać swoje aparaty słuchowe na noc albo chowaj je do oryginalnego pudełka. Wkładaj aparaty do pudełka również wtedy, kiedy zamierzasz wykonywać czynność wymagającą zdjęcia aparatów. Dzięki temu będzie Ci łatwiej je znaleźć. Pudełko jest przydatne zarówno w domu, jak i w podróży.

Jeżeli w domu są małe dzieci, uważaj – gdy dziecko znajdzie aparat słuchowy, zapewne będzie chciało użyć go do zabawy. A jeśli masz psa lub kota, jest bardzo prawdopodobne, że Twój pupil pogryzie znalezione aparaty (bo piszczą albo ich zapach przypomina mu o Tobie). Dlatego zawsze przechowuj aparaty słuchowe w bezpiecznym miejscu, niedostępnym dla niemowląt, małych dzieci i zwierząt.

 

Podczas codziennych czynności zawsze zdejmuj i zakładaj aparaty słuchowe w tym samym miejscu – na przykład, kiedy zamierzasz się czesać, połóż aparaty na toaletce (i załóż je po ułożeniu fryzury), a przed kąpielą lub myciem zębów zostaw aparaty na półce przy lustrze (i załóż je z powrotem po umyciu się). Może to być bardzo pomocne
w wyrabianiu dobrych nawyków.

 

Kiedy masz ubytek słuchu, pozostałe zmysły muszą ciężko pracować, aby skompensować niedosłuch.
Na przykład intensywniej wykorzystujesz zmysł wzroku – po to, żeby uzyskać dodatkowe informacje dotyczące tego, co zostało powiedziane: czytasz z ruchu warg, obserwujesz wyraz twarzy i mowę ciała rozmówcy.

Włączając światło i ograniczając hałas w pomieszczeniu – o ile to możliwe – możesz ułatwić sobie życie, zwłaszcza
gdy otoczenie jest głośne; dzięki temu będziesz lepiej widział rozmówcę i lepiej słyszał, co mówi.

 

Informowanie innych o tym, że masz ubytek słuchu i dzielenie się z nimi swoimi doświadczeniami dotyczącymi życia z aparatami słuchowymi, może pomóc im lepiej zrozumieć Twoją sytuację. Będą też mogli Ci pomóc w razie potrzeby; chociażby uświadomią sobie, że może wolałbyś rozmawiać w cichszym i jaśniejszym otoczeniu. Informowanie pozwala także uświadamiać ludziom, czym jest, jak się objawia, na czym polega ubytek słuchu – a większa wiedza na ten temat pomaga unikać stygmatyzowania osób niedosłyszących, odrzucania ich w kontaktach społecznych.