Niedosłuch w miejscu pracy: jak sprawnie funkcjonować i sprawić, żeby ubytek słuchu nie był przeszkodą

Czas czytania: 3 min.
10.01.21

Ubytek słuchu w miejscu pracy może być wyzwaniem, zarówno dla Ciebie, jak i Twoich kolegów. Informacje i rozmowy, które Cię omijają, mogą sprawić, że poczujesz się odcięty i stracisz pewność siebie. Jeśli powiesz innym o swoim ubytku słuchu, zapewnisz sobie odpowiednie wsparcie.

Może potrzebujesz notatki ze spotkania, żeby wszystko w pełni zrozumieć. Może nie śmiejesz się z żartów opowiadanych na przerwie. A może nie wyłapujesz komplementów, które ktoś mówi przy ekspresie do kawy.
Na szczęście dobre aparaty słuchowe mogą rozwiązać większość problemów w pracy powodowanych przez ubytek słuchu. Niemniej jednak poniższe wskazówki mogą Ci pokazać, jak w pewnych sytuacjach ułatwić sobie życie.

Zanim porozmawiasz z pracodawcą, dowiedz się więcej

Pogodzenie się z ubytkiem słuchu to proces, który nie zachodzi od razu. Trudno jest uświadomić sobie wszystkie rzeczy, których nie możesz usłyszeć i zrobić z powodu ubytku słuchu. Gdy jednak zaakceptujesz już swój niedosłuch, łatwiej Ci będzie odzyskać kontrolę i poprosić o pomoc.

Przejmij inicjatywę i postaraj się dowiedzieć o ubytku słuchu tak dużo, jak to możliwe. Może będziesz zaskoczony okazanym Ci wsparciem. Bo gdy uzbroisz się w wiedzę na temat Twoich praw i potrzeb, Twojemu pracodawcy oraz kolegom łatwiej będzie Cię wspierać.

 • Poproś swojego protetyka słuchu o materiały dotyczące komunikowania się i przewodniki.
 • Dołącz do grupy osób z ubytkiem słuchu – przez Internet, w pracy lub gdziekolwiek indziej. 

Poszukaj programów rządowych, rozwiązań prawnych lub innych form wsparcia. Możesz zorganizować specjalne szkolenie dla Twoich kolegów z pracy. Pomoc ekspertów zdejmie z Ciebie część odpowiedzialności.

Mówić czy nie mówić

Oceń, czy Twój ubytek słuchu będzie miał znaczenie w Twojej pracy. Potem poinformuj odpowiednie osoby tak, żebyś czuł się z tym komfortowo. Wsparcie kolegów może wiele zmienić. Nie bój się jasno mówić o swoich potrzebach.
Twoi koledzy mogą nie wiedzieć, jak pomóc osobie z ubytkiem słuchu. Działaj z pozytywnym nastawieniem.
Dzięki temu zapewnisz sobie warunki, w których możesz się rozwijać. 

Mów otwarcie i jak najczęściej

Nie ma dwóch takich samych osób. Każdy ma swoje własne potrzeby. Powiedz innym o wyzwaniach, z którymi się mierzysz. W ten sposób wspólnie weźmiecie odpowiedzialność za budowanie waszych relacji. W końcu wszystkim zależy na tym, żeby dobrze się rozumieć.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Musisz być świadomym niebezpieczeństw związanych z Twoim miejscem pracy. Czy istnieją dodatkowe czynniki, które powinieneś wziąć pod uwagę? Czy istnieje ryzyko, że wykonując pewne czynności nie usłyszysz ostrzeżeń?
Czy usłyszysz alarmy? Jeśli wyjeżdżasz w podróż służbową, znajdź osobę z obsługi hotelowej, która w razie pożaru ostrzeże Cię przed niebezpieczeństwem.

Dostosuj warunki pracy do swoich potrzeb

Weź pod uwagę różne czynniki, w zależności od Twoich potrzeb. Podchodź realistycznie do swoich ograniczeń i nie bój się korzystać z dostępnych alternatyw. Współczesna technika może otworzyć przed Tobą nowe możliwości.

 • Zamiast rozmawiać przez telefon korzystaj z maila i wiadomości tekstowych.
 • Jak najczęściej organizuj spotkania sam na sam.
 • Nalegaj, żeby w trakcie wirtualnych spotkań wszyscy mieli włączone kamery.
 • Znajdź ciche pomieszczenie do rozmów przez telefon.
 • Rozmawiając przez telefon mów zwięźle, a pod koniec podsumuj to, co zostało powiedziane.

Dobrze przygotuj się do spotkań

Spotkania, szczególnie w liczniejszym gronie, mogą okazać się dużym wyzwaniem. Takie sytuacje nie muszą jednak stanowić problemu jeśli wcześniej przygotujesz się na to.

 • W miarę możliwości poproś o tekst prezentacji, która będzie wygłoszona.
 • Zapoznaj się z porządkiem spotkania, aby dowiedzieć się czego będą dotyczyły rozmowy.
 • Poproś o sprawozdanie ze spotkania z jasno zaznaczonymi ustaleniami.
 • Organizuj spotkania przy jednym stole tak, abyś widział twarze wszystkich rozmówców.
 • Informuj współpracowników o swoich potrzebach, np. "Proszę, nie mówcie wszyscy na raz”.

Przygotuj się do spotkania rekrutacyjnego

Czy powinieneś powiedzieć potencjalnemu pracodawcy o swoim ubytku słuchu? Decyzja należy do Ciebie. Jedno jest pewne: nie musisz o tym informować w swoim liście motywacyjnym, ani CV. Mów jednak otwarcie o wszelkich potrzebach komunikacyjnych związanych z rozmową o pracę. Przykładowo jeśli rozmowa kwalifikacyjna ma się odbyć telefonicznie, nie wahaj się poprosić o osobiste spotkanie.

A jeśli zdecydujesz się powiedzieć, że masz ubytek słuchu, mówiąc o jego skutkach, staraj się skupiać na pozytywach, np. "Rozmowy przez telefon sprawiają mi trudność, ale nie mam żadnego problemu z korzystaniem z video chatu". Zabierz ze sobą przydatne informacje o komunikacji i urządzeniach, które mogłyby ułatwić Ci pracę.

Nie przepraszaj, nie martw się i pamiętaj: nie jesteś jedyną osobą z ubytkiem słuchu szukającą pracy. Już dziś wykonaj pierwszy krok i uzyskaj wsparcie, którego potrzebujesz.