Wskazówki na udane przyjęcie dla osób noszących aparaty słuchowe

Czas czytania: 1,5 min.
12.10.20

Większość osób wyczekuje takich chwil, jak uroczysta kolacja, przyjęcie weselne czy spotkanie z przyjaciółmi. Żyjąc z ubytkiem słuchu i nosząc aparaty słuchowe takie sytuacje mogą stanowić wyzwanie.

Dlaczego?

Bo połączenie dużej ilości osób, głośnej muzyki, odgłosu sztućców, toczących się żywych rozmów może okazać się koszmarem dla osoby z ubytkiem słuchu.

Jest taka możliwość, że ktoś siedzący przy stole może potrzebować wsparcia, by móc nadążać za rozmowami. Oto kilka wskazówek dzięki którym nikt nie będzie się czuł pominięty.

Co zrobić, żeby móc częściej uczestniczyć w spotkaniach towarzyskich mając ubytek słuchu

Ubytek słuchu może sprawiać, że spotkania towarzyskie staną się dla nas wyzwaniem. Nie obawiaj się. Umieściliśmy wskazówki, które ułatwią Ci nadążać za rozmowami, ułatwią włączanie się w nie umożliwią dobrą zabawę.

1. Pozwól sobie pomóc.

  • Nie każdy ma świadomość jakie są Twoje potrzeby związane z ubytkiem słuchu. Bądź otwarty i szczery. Pomoże to w jasnym określeniu tego, co stanowi dla Ciebie wyzwanie, kiedy jesteś zapraszany na przyjęcie.

  • Przypomnij członkom rodziny czy przyjaciołom o tym, że może być potrzeba żeby powtarzali coś co powiedzieli.

  • Poproś osobę koło której siedzisz o wsparcie.

2. Usiądź w odpowiednim dla siebie miejscu.

  • Unikaj siedzenia blisko głośników, zespołu grającego na żywo czy kuchni.

  • Zadbaj o to, żeby żaden przedmiot nie zasłaniał Ci twarz osób z którymi będziesz rozmawiał np. świece, kompozycje kwiatowe.

  • Przysuń się do osoby, która mówi.

  • Usiądź w takim miejscu, żebyś widział twarze jak największej liczy osób. Albo po tej stronie, która jest „lepszą” dla twojego słuchu.

  • Zadbaj też o odpowiednie oświetlenie, żebyś mógł widzieć twarze osób.

3. Zmniejsz głośność.

Hałas otoczenia utrudnia słyszenie, zwłaszcza że i tak może być dosyć głośno przez rozmowy, śmiechy, brzęk sztućców czy talerzy. Ludzie zawsze mówią głośniej, kiedy wokół jest hałas.

Jeżeli przyjęcie odbywa się w prywatnym domu, zadbaj o to żeby zminimalizować hałasy otoczenia np. wyłącz telewizor, ścisz muzykę.

Czy wiesz, że…?

Jeżeli możesz rozumieć 50% z tego co zostało powiedziane, to wystarczy by móc uczestniczyć w rozmowie. Poniżej 50% to zbyt mało informacji, żebyś rozumiał o czym ktoś mówi. To dlatego głośne otoczenie sprawia, że ciężko jest uczestniczyć w rozmowach.

Chciałbyś więcej udzielać się towarzysko? Pozwól spbie pomóc i skontaktuj się z protetykiem słuchu