Jak bezpiecznie słuchać

Czas czytania: 3 min.
20.12.18

Dźwięki i odgłosy sprawiają, że świat jest interesujący i pełen życia. Dźwięki pomagają nam,
kiedy potrzebujemy się odciąć, wyciszyć. Ale co zrobić, żeby chronić słuch?
Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów.

 

Ze słuchawkami w uszach możemy pozwolić sobie na odcięcie, zanurzenie się w relaksującej muzyce lub na słuchanie podcastu. Ale dźwięk może też być przyczyną uszkodzenia słuchu.

Ocenia się, że obecnie ubytek słuchu dotyczy 466 milionów ludzi na świecie. A Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przewiduje, że do 2050 roku liczba ta wzrośnie do 900 milionów osób.*

 

b2c-oticon-blog_post-image_how_to_make_listening_safer_who_prediction

 

Właśnie dlatego WHO opublikowała nowy raport pt.” Jak bezpiecznie słuchać”, zawierający wskazówki, jak uchronić się przed utratą słuchu związaną z narażeniem na hałas.

Jak być pewnym, że słuchamy bezpiecznie? Tu znajdziesz wskazówki i informacje ekspertów.

Bardzo lubimy używać słuchawek

Wszyscy bardzo lubimy gadżety. W zasadzie normą jest, że na co dzień widujemy osoby ze słuchawkami w uszach
lub dużymi słuchawkami na głowie. Dzięki temu możemy pobyć w naszym własnym świecie bez przeszkadzania innym, ucząc się czy relaksując.

Ale bardzo ważne jest, żebyśmy ustawiali głośność na bezpiecznym poziomie. Zgodnie z tym co przedstawiła WHO intensywność dźwięku w słuchawkach jest porównywalna z tą słyszaną na koncercie rockowym. A fakt jest taki,
że 1,1 miliona młodych osób na świecie jest narażonych na ryzyko ubytku słuchu związanego z niebezpiecznym sposobem słuchania.*

Wskazówka: Jeżeli na twoim urządzeniu znajduje się wskaźnik pokazujący, czy głośność jest na bezpiecznym poziomie, upewnij się, czy nie wskazuje koloru czerwonego.

Jaki jest bezpieczny poziom głośności w słuchawkach?

Zatem, co to jest bezpieczne słuchanie?
Na bezpieczne słuchanie wpływa wiele czynników, ale zacznijmy od bezpiecznego poziomu głośności.

Żeby móc uświadomić sobie jaki jest bezpieczny poziom głośności, jako odniesienie zapamiętajmy, że przykładowo jest to poziom słyszenia rozmowy.

Ale już 85 dB to poziom głośności , który przy długim czasie ekspozycji może mieć wpływ na utratę słuchu. A musimy wiedzieć, że głośność w urządzeniach audio zazwyczaj ma zakres od 75 aż do 136 dB.

Wskazówka: Pobierz na telefon aplikację wskazującą poziom głośności, dzięki temu będziesz dokładnie wiedział na jakim poziomie ją ustawiłeś.

 

b2c-oticon-blog_post-image_how_to_make_listening_safer_headphones

Ważny jest nie tylko poziom głośności, ale też czas ekspozycji

Kiedy dźwięk osiąga poziom 85dB – a to głośność ruchliwej ulicy – czas ekspozycji zaczyna nabierać istotnego znaczenia. Maksymalny zapewniający bezpieczeństwo czas ekspozycji przy tym poziomie wynosi do 8 godzin.

Ale kiedy głośność osiągnie 104dB, a to hałas słyszany w klubach nocnych, barach oraz wytwarzany przez niektóre narzędzia (np. piłę łańcuchową) wystarczy zaledwie 15 minut byśmy byli narażeni na ryzyko uszkodzenia słuchu.

Wskazówka: Kiedy używasz słuchawek przez długi czas, bądź wyczulony i upewnij się, czy głośność jest ustawiona na bezpiecznym poziomie.

Czy są jakieś sygnały ostrzegawcze dotyczące ubytku słuchu?

Dobrze by było, gdybyśmy byli w stanie wyczuć, kiedy nasz słuch jest zagrożony. Ale niestety, nie ma takiej możliwości, żebyśmy byli w stanie realnie ocenić, czy nasz słuch jest narażony. Jednak są pewne „sygnały ostrzegawcze”, których nie powinieneś ignorować.

 

b2c-oticon-blog_post-image_how_to_make_listening_safer_tinnitus

3 objawy świadczące o tym, że Twój słuch jest zagrożony


 1. Dzwonienie w uszach, nazywane szumami usznymi.
  Jeżeli słyszysz dzwonienie u uszach to jasny sygnał świadczący o tym, że byłeś narażony na zbyt głośne dźwięki.
  Co to są szumy uszne?
 2. Występujące czasowo tzw. „przytłumione” słyszenie.
  Takie przytłumione słyszenie może pojawić się przykładowo po koncercie, pobycie w kinie czy po zajęciach fitness.
  Czym jest ubytek słuchu?
 3. Mówienie podniesionym głosem.
  Kiedy musisz mówić podniesionym głosem, żeby osoby do których mówisz mogły usłyszeć co chcesz powiedzieć, to przebywasz w zbyt głośnym otoczeniu.

Wskazówka: Jeżeli którykolwiek z powyższych objawów dotyczy Ciebie pamiętaj, żeby unikać hałasu dopóki Twój słuch nie powróci do normy a następnym razem użyj ochronników słuchu.

3 wskazówki, jak uniknąć ubytku słuchu

Pozytywną informacją jest to, że można uniknąć utraty słuchu związanej z narażeniem na hałas. Po prostu trzeba pamiętać o minimalizowaniu ekspozycji na hałas.

 1. Używaj dobrze dopasowanych słuchawek i słuchawek z redukcją hałasu
  Dzięki temu dźwięki nie będą umykać i nie będzie potrzeby ustawiania głośności na zbyt dużym, niebezpiecznym poziomie.

 2. Noś ochronniki słuchu (prawidłowo dopasowane)
  Jeżeli wybierasz się w miejsce, w którym będziesz narażony na duży hałas lub będziesz pracował
  w hałasie, załóż ochronniki słuchu. Prawidłowo założone ochronniki słuchu mogą znacznie zredukować hałas o ok. 45 dB.
  Chroń swój słuch
 3. Rób przerwy od słuchania
  Czy przebywasz w głośnym otoczeniu, czy słuchasz audiobooka podczas długiego lotu, danie odpoczynku uszom to zawsze dobry pomysł. Redukcja ciągłej ekspozycji na dźwięk to czas na regenerację dla uszu.

I przede wszystkim…monitoruj swój słuch

Dzięki badaniu słuchu dowiesz się jak obecnie słyszysz. I będziesz mógł być spokojny o to, że nie zaskoczy Cię żadna trudna dla słuchu sytuacja. A regularne badanie słuchu pozwolą tobie i twojemu protetykowi słuchu w odpowiednim czasie zareagować na pojawiające się zmiany.

Znajdź protetyka słuchu w swojej okolicy

 

*Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Deafness and Hearing Loss Fact Sheet – March 2018