10 mitów o szumach usznych

Czas czytania: 5 min.
29.08.18

Jeżeli jesteś jedną z milionów osób na świecie cierpiących na szumy uszne, na pewno wiesz, jaki ma to wpływ na życie zawodowe, towarzyskie czy rodzinne. Takie nieustanne dzwonienie w uszach może być też przyczyną stresu a nawet prowadzić do depresji.

Szumy uszne to dźwięki, które słyszysz, mimo że nie są wytwarzane przez żadne źródło zewnętrzne; mogą powstawać w mózgu. Wiele osób odczuwa szumy uszne jako charakterystyczne dzwonienie, ale czasami mogą one przybierać formę różnych dźwięków takich jak: piszczenie, brzęczenie lub buczenie.

blogfr_femmechamps_tinnituspmyths 
Zrozumienie podstawowych faktów o szumach usznych to najlepsza droga do tego,
żeby zacząć sobie z nimi radzić.

British Tinnitus Association ocenia, że około 10% osób na świecie cierpi na szumy uszne. Mając na względzie tak liczną grupę osób, bardzo ważne jest, aby jasno określić, co jest faktem, a co nie. Poznanie faktów o szumach usznych daje szanse na skuteczną terapię redukującą objawy szumów i poprawę jakości życia.

Mit nr 1: Szumy uszne to nieuleczalna choroba

To nieprawda. Szumy uszne to nie choroba jako taka, ale niekiedy rezultat nałożenia się wielu czynników. Intensywny hałas, uszkodzenie nerwu słuchowego, choroby naczyniowe a także uszkodzenia mózgu to tylko kilka przykładowych problemów zdrowotnych mogących być przyczyną szumów usznych. Szumy uszne mogą być też efektem reakcji na leki. I nawet jeżeli prawdą jest, że nie „leku” na szumy, to jest wiele możliwości, żeby je złagodzić, tak by życie z nimi było łatwiejsze.

Mit nr 2: Wystarczy zmienić dietę, by szumy zniknęły

Wiele osób uważa, że pewne dodatki spożywcze czy produkty takie jak alkohol, sól, kawa, mogą nasilać szumy uszne,
jednak zwykle to nie one są podstawową przyczyną szumów. Na pewno na ogólny stan zdrowia wpływa zbilansowana dieta i zdrowy styl życia, w tym aktywność fizyczna, pamiętajmy jednak, że szumy uszne to niezależna dolegliwość. Kompleksowa terapia szumów usznych może obejmować między innymi zmianę diety, czy stylu życia, ale to nie wystarczy, żeby złagodzić szumy uszne. Żeby złagodzić szumy uszne – często do terapii kompleksowej trzeba włączyć terapię dźwiękiem.

 

blogfr_repas_tinnituspmyths
Zdjęcie 
Brooke Lark

Mit nr 3: Na szumy uszne nie można nic poradzić

Jest coś co możesz zrobić! Wciąż prowadzone są badania dotyczące szumów usznych, dlatego też i sposoby terapii są udoskonalane. Niezależnie od tego, czy Twoje szumy uszne są lekkie, umiarkowane czy intensywne, protetyk słuchu może zaproponować rozwiązanie dzięki któremu będziesz się czuł bardziej komfortowo. Poza tym dobrze jest też zgłosić się do innych specjalistów, którzy będą mogli zdiagnozować, czy istnieje jakaś zdrowotna przyczyna, mogąca powodować szumy uszne. 

Mit nr 4: Tylko osoby z ubytkiem słuchu mają szumy uszne

Zdarza się, że osoby mające ubytek słuchu  mają też szumy uszne, – jest to często powiązane. Ale możliwe jest, nie mając ubytku słuchu, mieć szumy uszne. Jeżeli będziesz narażony na duży hałas, na przykład podczas koncertu rokowego, możesz czasowo słyszeć dzwonienie w uszach. Także pewne stany chorobowe lub przyjmowanie niektórych leków może być przyczyną wystąpienia szumów usznych. Nawet jeżeli uważasz, że dobrze słyszysz, zawsze warto jest wybrać się na badanie słuchu do protetyka słuchu.

Mit nr 5: Szumy uszne prowadzą do całkowitej utraty słuchu

Szumy uszne i ubytek słuchu mogą występować razem, ale są to zupełnie niezależne sprawy. Ubytek słuchu nie jest konsekwencją szumów usznych. Nawet jeżeli masz ubytek słuchu, nie oznacza to, że stracisz słuch. Aparaty słuchowe kompensują ubytek słuchu i zarazem często pomagają łagodzić szumy uszne.

Mit nr 6: Szumy uszne zawsze objawiają się dzwonieniem w uszach

Tak naprawdę każdy inaczej odczuwa szumy uszne. Wiele osób opisuje je jako dzwonienie w głowie lub uszach., ale szumy uszne mogą też brzmieć jak piszczenie, brzęczenie lub buczenie. odczuwanie szumów usznych to indywidualna kwestia, a ich postać może zmieniać się z dnia na dzień.

Mit nr 7: Aparaty słuchowe nie pomogą na szumy uszne

Najnowsze techniki w aparatach słuchowych radzą sobie nie tylko z ubytkiem słuchu, ale także z szumami usznymi. Aparaty pozwalają odbierać więcej dźwięków otoczenia, co sprawia, że szumy uszne są mniej zauważalne i tym samym mniej dokuczliwe.

 

blogfr_rogerappareilauditif_tinnituspmyths

Mit nr 8: Istnieje lek który sprawi, że szumy uszne znikną

Niestety nie ma „magicznej pigułki”, która spowoduje, że szumy uszne znikną. Ale można sprawić, by były mniej odczuwalne, a przez to mniej uciążliwe. Obiecujące są na przykład postępy w terapii dźwiękiem. Inne sposoby radzenia sobie z szumami usznymi to m. in.: używanie aparatów słuchowych, medytacje czy techniki zmniejszające stres lub wprowadzenie zmian w diecie czy wykonywanie ćwiczeń. Omów wszystkie możliwe rozwiązania z protetykiem słuchu. 

Mit nr 9: Szumy uszne są związane wyłącznie ze zbyt głośnym słuchaniem muzyki lub używaniem słuchawek

Przyczyną szumów usznych może być słuchanie bardzo głośnej muzyki, jak i każdy nadmierny hałas, ale nie tylko. Potencjalnych  zagrożeń powodujących powstanie szumów usznych jest wiele – każdy nagły, zbyt głośny dźwięk to czynnik ryzyka. Szumy uszne dotyczą osób w różnym wieku i różnym stanie zdrowia, z różnych grup etnicznych i społeczno-ekonomicznych; i Często nie da się określić oczywistej przyczyny ich powstania. Krótko mówiąc, to że nie słuchasz głośno muzyki w słuchawkach, nie oznacza, że nie jesteś narażony na szumy uszne.

Mit nr 10: Szumy uszne istnieją tylko w Twojej głowie 

Fakt, że inni ludzie nie mogą usłyszeć szumów usznych, które Ty słyszysz ani to, że nie ma żadnego testu, mogącego potwierdzić ich istnienie nie oznacza, że nie są prawdziwe. Miliony osób na całym świecie doświadczają szumów usznych, które mogą albo być przyczyną umiarkowanego dyskomfortu, albo powodować przygnębienie, albo wręcz uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Najważniejsze, żebyś nie zamykał się na innych i nie cierpiał w samotności. Jest szansa na poprawę jakości życia. Pamiętaj jednak, że potrzeba wiele cierpliwości, bo często bywa tak, że będzie trzeba wypróbować klika sposobów, by znaleźć ten właściwy, który okaże się skuteczny w Twoim przypadku.

 

Jesteś jedną z milionów osób na świecie, które mają szumy uszne. Uświadomienie sobie tego, to już pierwszy krok. A tak prosta czynność jak wykonanie telefonu do protetyka słuchu może być punktem zwrotnym. Dlatego zacznij od skontaktowania się z jednym ze współpracujących z nami protetyków słuchu ze swojej okolicy.