Poznawaj swoje aparaty słuchowe, odkrywając, jak to jest znowu słyszeć

W początkowym okresie noszenia aparatów słuchowych wiele dźwięków wyda się głośniejszych. Możesz zauważyć, że poświęcasz swojemu otoczeniu więcej uwagi niż zwykle. Odkryjesz także dźwięki, których być może nie słyszałeś od długiego czasu. To zupełnie normalne i nie wynika to z tego, że aparaty ustawione są zbyt głośno. Powodem, dla którego może wydawać się za głośno, jest to, że Twój mózg automatycznie przystosował się do mniejszej głośności i musi ponownie zaadaptować się do normalnego poziomu.

To trochę, jak zbliżanie się do torów kolejowych. Na początku słyszysz każdy przejeżdżający pociąg, ale po krótkim czasie Twój mózg uświadamia sobie, że te dźwięki są nieistotne i przefiltruje je.

Dobre wskazówki na łatwiejszy początek:


1. Staraj się nosić aparaty przez większość dnia. Nieregularne noszenie aparatu zwykle uniemożliwia osiągnięcie pełnej korzyści. 

2. Korzystaj z aparatów w cichym otoczeniu i w rozmowie z jedną osobą.

3. Słuchaj radia i telewizji - zacznij od słuchania spikerów programów informacyjnych, ponieważ z reguły mówią wyraźnie. Potem spróbuj słuchać innych programów.

4. Używaj ich w głośniejszym otoczeniu, na przykład na ulicy lub w supermarkecie.

5. Rozmawiaj przez telefon.Pamiętaj, aby nachylić słuchawkę telefonu pod odpowiednim kątem do policzka, nieco nad uchem, blisko mikrofonu aparatu słuchowego. Dzięki temu aparat nie będzie piszczał i warunki do rozmowy będą optymalne.

Kolejna wizyta

Aby jak najlepiej dostosować aparaty słuchowe do Twojego niedosłuchu i stylu życia, Twój audioprotetyk prawdopodobnie zaprosi Cię na kolejną wizytę, aby odpowiednio wyregulować aparaty. To spotkanie da Ci też możliwość, by zadać mu pytania, jakie pojawią się po pierwszej wizycie. Dodatkowo zawsze zalecamy, by zabrać na wizytę w gabinecie protetycznym bliską osobę - krewnego lub przyjaciela; protetyk będzie mógł dowiedzieć się więcej na temat Twojego słuchu od kogoś, kto dobrze Cię zna.

Gdy jesteś poza domem

Pierwsze spotkanie ze znajomymi w kawiarni albo innym gwarnym miejscu, może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Ale z czasem przebywanie w miejscach, gdzie jest wiele osób, stanie się łatwiejsze.

 • Kino i teatr

  Zanim wybierzesz się do kina czy teatru, dowiedz się, czy jest tam pętla induktofoniczna lub inne urządzenia wspomagające słyszenie, które mogą łączyć się z Twoimi aparatami słuchowymi. 

 • Restauracja i kawiarnia

  Rezerwując stolik w kawiarni czy restauracji, postaraj się o najcichsze miejsce z dala od wejścia i zaplecza kuchennego. Usiądź tyłem do sali.

 • Seminaria i konferencje

  Na wykłady przychodź wcześniej i zajmuj miejsce w pierwszym rzędzie. Nie wahaj się poprosić prowadzącego o używanie mikrofonu.


Ty lub ktoś z bliskich ma ubytek słuchu? Może już masz aparaty słuchowe? Zamów naszego newslettera i otrzymuj wskazówki, informacje oraz nowości o produktach.

Zarejestruj się do naszego newslettera

Czy wiesz, że...?

Możesz połączyć swoje aparaty słuchowe z telefonem, telewizorem oraz innymi urządzeniami i dostosować ich dźwięk tak, by był dla Ciebie komfortowy. 

Wejdź w menu Wsparcie.

 

Dbanie o aparaty słuchowe

Twoje aparaty słuchowe są narażone na działanie wielu niekorzystnych czynników, począwszy od wilgoci, wysokiej temperatury, woskowiny usznej, po produkty do pielęgnacji włosów. Aby utrzymać je w dobrym stanie, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.

Czyść aparaty codziennie, usuwając z nich woskowinę. Nie stosuj do tego celu środków czyszczących stosowanych w gospodarstwie domowym ani wody. Używaj suchej ściereczki i szczoteczki. Możesz poprosić protetyka słuchu o narzędzia do czyszczenia i zestaw osuszający.

Dowiedz się więcej na temat czyszczenia aparatów słuchowych
Aby Twoje aparaty słuchowe były wydajne i służyły Ci długo i niezawodnie, nie powinny być narażone na działaniewilgoci, wysokiej temperatury, srodków chemicznych ani upadki.

Dowiedz się, jak dbać o aparaty słuchowe
W celu zapobiegania gromadzeniu się woskowiny i do codziennego czyszczenia używaj odpowiednich filtrów przeciwwoskowinowych i narzędzi do czyszczenia. Zapytaj protetyka słuchu, jaki system przeciwwoskowinowy powinieneś stosować i jak wymieniać filtry. 

Dowiedz się, jak wymienić filtr przeciwwoskowinowy

W zakładce Pomoc znajdziesz więcej informacji i filmów instruktażowych dotyczących konserwacji aparatów słuchowych.

Uwaga: Trzymaj aparaty słuchowe
w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt!

Baterie do aparatów słuchowych mogą być niebezpieczne, jeżeli zostaną połknięte przez dziecko lub zwierzę. W przypadku połknięcia baterii lub aparatu należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub weterynarza.

 • Słuch

  Czy wiesz, że słuch to nasz jedyny zmysł, który nigdy nie zasypia?

 • Łączenie z innymi urządzeniami

  Jak połączyć aparaty słuchowe do innych urządzeń, takich jak telewizor korzystając z systemu ConnectLine.

 • Pomoc

  Znajdź filmy instruktażowe, jak korzystać ze wszystkich aparatów słuchowych i akcesoriów Oticon.

 • Znajdź protetyka słuchu

  Audioprotetyk zbada Twój słuch i doradzi odpowiednie postępowanie.